Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Návštěvníci Pražského jara se setkali s dokonalostí

Kultura

  7:31
PRAHA - Takový hlas Praha ještě neslyšela – nebo už dlouho ne. I když si čeští diváci mohli tenoristu Juana Diega Flóreze užít pri živých přenosech z newyorské MET, zážitek z pražského Rudolfina byl ještě mocnější.

Juan Diego Flórez foto: Vondrouš Roman ČTK

Že bude recitál Juana Diega Flóreze jedním z vrcholů Pražského jara, bylo od začátku více než pravděpodobné – a velká očekávání byla bezezbytku naplněna. Ačkoli mnozí čeští posluchači mohli sledovat Flórezovy jevištní výkony při živých přenosech z newyorské MET, zážitek z akusticky báječného Rudolfina, kde má člověk sólistu na dosah ruky, byl ještě mocnější. Takový hlas ještě Praha neslyšela – nebo už dlouho ne.

Operní Maradona
Tomuto „opernímu Maradonovi“ se občas (možná právem) vytýkají hvězdné manýry, ale na pódiu je znát, že se chová ke svému hlasu jako k drahocennému daru, který mu byl svěřen. Na pódiu nedělá šou, nepředstírá, že zpěv je pro něj hračka. Je na něm vidět obrovské soustředění a preciznost.

Je krásné nechat se konejšit lyrickými kantilénami, které se zdají být pro tohoto drobného Peruánce napsány, a je vzrušující sledovat hlas, jak se šplhá do výšek, jako by neměl limity. Ano, bylo tam nejméně devět vysokých c, ale bylo tam mnohem víc, především jedinečná barevnost a sytost, neskutečná pohyblivost.

Skandoval i orchestr
Do oficiálního programu zařadil pěvec jen šest árií, ale dopředu už počítal se třemi přídavky z ranku těch populárních: z Lazebníka a Rigoletta (notoricky známá La donna e mobile) a nakonec překvapil Granadou. Ke konci odepnul motýlka – doslova i obrazně – a zdálo se, že jej nadšená reakce sálu těší.

Publikum tentokrát odměnilo ovacemi vstoje a výkřiky bravo i orchestr s dirigentem – a právem. Christopher Franklin sršel energií a v doprovodech poskytl empatickou oporu. I když se operní předehry, které prokládaly pěvcovy výstupy, zdály dlouhé, zahrány byly s vervou a technickou suverenitou.

HODNOCENÍ LN: 5/5

Juan Diego Flórez
Juan Diego Flórez – tenor
Pražská komorní filharmonie
Christopher Franklin – dirigent
Pražské jaro
Dvořákova síň Rudolfina
15. 5. 2009

Autoři:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat