Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Need for Speed: O mužích a jejich potřebách

USA

  6:00
Film Need for Speed je nejen adaptací známé videohry, ale navíc ještě narozeninovou oslavou populárního auta. Obsahuje mnoho inspirativních kaskadérských kousků a celkem rozumné varování "nepokoušejte se je napodobovat".

Kid Cudi a Aaron Paul ve filmu Need for Speed foto: Bontonfilm

Umístíme-li do zorného pole muže zároveň supersportovní auto a pohlednou ženu, je velmi nejisté, kde utkví jeho pohled. Jedna z bazálních mužských potřeb dala vykvést prosperujícímu průmyslu filmů pro dospělé, ta druhá je hnacím motorem snímků jako Need for Speed. Rozdíl ve skutečnosti není tak velký: v obou případech stráví diváci nějaký čas fantazírovánímoněčem lákavém, zakázaném, přinášejícím značná zdravotní rizika a v praxi často dost obtížně proveditelném.

Dojde i na létání. Když nevíš kudy kam, pomůže helikoptéra

Pro úplnost je třeba uvést, že ve filmu Need for Speed jsou i plus minus dvě ženy. Ani se však příliš nepokoušejí konkurovat záplavě svůdných křivek vozů mnoha prestižních značek, které jedna z postav dost trefně označí jako "nějaká ferrari". A není tudíž překvapivé, že ve filmu sice dojde k poměrně smyslné penetraci, ta se však odehraje mezi nádrží auta a tankovací pistolí.

Černý kůň s modrým límečkem

I základ příběhu by bylo možno úspěšně použít pro snímek zachycující erotické výboje: tajemný postarší muž (Michael Keaton), kdysi nadmíru výkonný a dosud velmi vzrušivý, musel kvůli zdravotní mobtížím opustit aktivní kariéru. Teď se proto rád dívá na jiné a organizuje kvůli tomu adrenalinové orgie.

Konkrétně se jedná o nelegální závod extrémně nadupaných aut řízených výjimečně schopnými, odvážnými a poněkud amorálními šoféry. Adeptů je mnoho, vyvolených, kteří dostanou pozvánku, jen několik, a ještě si to musí zasloužit.

Aaron Paul (Tobey) a Dominic Cooper (Dino) ve filmu Need for Speed

O účast usiluje též automechanik Tobey, jehož rivalem je padoušská primadona Dino: zazobaný profesionální závodník, který se tajné soutěže účastní pravidelně, už před časem Tobeyho oloupil o děvče, později zavinil tragédii jeho kamaráda a samotného Tobeyho dostal do vězení. Dost důvodů k pomstě. Tobey má štěstí, že se dostane k opravdu dobrému autu a správňácké spolujezdkyni. Přidá se doprovodný tým spolehlivých kamarádů a Tobey se může vydat na divokou jízdu přes celé Státy, aby stihl start. Nutností jsou (už kvůli herní předloze) honičky s policisty, divoké nehody, jejichž následky se většinou moc neřeší. Výrazným bonusem samozřejmě je, že se filmaři snažili vystačit s minimem triků a animací, takže většina toho, co se na plátně děje, je svým způsobem "doopravdy".

Hlavní roli po větší část snímku (jistě ne náhodou) hraje upravený Ford Mustang, auto, které právě v těchto dnech slaví 50. narozeniny. V této souvislosti se sluší připomenout, že česká kinematografie snímek Need For Speed dávno předběhla. Opravářem v roli závodníka, který tento vůz osedlal, byl v tomto případě Luděk Sobota alias František Koudelka ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje.

Pokud jde o lidské herce, je snímek Need For Speed zajímavý účastí Aarona Paula, proslaveného rolí sympatického delikventa ze seriálu Breaking Bad. Zde mu z rejstříku výrazů ubyla dojemná nejistota, již seriálový Jessie Pinkman maskuje svým siláctvím. Filmový Tobey, hrdina vzešlý z dělnické třídy, sice také disponuje city, ale především je to opravdový tvrďák a automobilový expert. Aaron Paul není asi zrovna ukázkovým ztělesněním takového typu, zároveň však dává divákům kýžený pocit, že za volantem superauta může excelovat vlastně každý. Což je v případě videohry jistě pravda. Nic to nemění na tom, že výkon Aarona Paula je trochu zklamáním: své typické odhodlané či zoufalé grimasy tu nasazuje, v souladu se svou rolí, opravdu dost mechanicky.

Need for Speed

USA 2014
Režie: Scott Waugh
Hrají: Aaron Paul, Dominic Cooper, Michael Keaton a další
Premiéra: 13. 3.

Divák není pochopitelně ani na okamžik vystaven riziku, že by snad mohl něčemu neporozumět. Dramatické situace jsou (včetně svého vyústění) avizovány dlouho dopředu. Aby předpokládané publikum tohoto snímku nezůstalo nikdy na pochybách ohledně motivace a pocitů postav, je tu zmíněný organizátor tajného závodu: ten na svém "videoblogu" z pozice vševědoucího komentátora veškeré významnější situace polopaticky dovysvětluje. Co se týče etického aspektu filmu glorifikujícího porušování předpisů: stejně jako filmy pro dospělé je i snímek Need for Speed nejspíš celkem neškodný, pokud divák nepropadne představě, že takhle nějak by to mělo chodit i ve skutečnosti. Pak by mohl mít trochu problém vrátit se ke své věrné ojetině a spořádaně vyrazit devadesátkou na chalupu.

 

Autor:

Pronájem bytu 2+1, 56 m2
Pronájem bytu 2+1, 56 m2

Sídliště Za Stadionem, Kyjov, okres Hodonín
11 000 Kč/měsíc