Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Nehrajte tam!‘ Umělci apelují na Radiohead kvůli izraelskému koncertu

Kultura

  6:00
Plánovaný koncert kapely Radiohead v izraelskem Tel Avivu vůbec nemusí proběhnout. Někteří slavní umělci je žádají, aby nekoncertovali v rámci kulturního bojkotu země za porušování lidských práv. V otevřeném dopise se píše o utlačování Palestinců ze strany Izraele.

Radiohead foto: Reprofoto

Otevřený dopis kapele Radiohead je signován třeba režiséry Kenem Loachem a Peterem Kosminkym, hercem Rickym Tomlinsonem nebo kytaristou a bývalým členem Pink Floyd Rogerem Watersem. Jediným účelem dopisu, který obsahuje celkově 47 podpisů známých osob, je odradit Radiohead od koncertu naplánovaného na 19. června. „Žádáme vás, abyste nehráli v Izraeli. Udělejte tento malý krok a pomozte vyvinout tlak na Izrael, aby přestal porušovat lidská práva,“ uvádí se v dopise. „Když tolik bojujete za svobodu v Tibetu, přemýšlíme, proč byste odmítli postavit se za svobodu lidí žijících pod jinou okupací.“ Režisér Ken Loach k tomu dodává, že by skupina měla koncert zrušit už jen kvůli vlastní image a sebeúctě. Kapela to odmítla komentovat

Radiohead představili nové album a pak následovala jízda typu „best of...
Radiohead v Praze.

Johnny Greenwood, kytarista kapely Radiohead, je ženatý s izraelskou výtvarnou umělkyní Sharonou Katanovou. Nedávno navíc nahrál album s izraelským zpěvákem Shye Ben Tzurem.

Koncem roku 2016 vznikla petice, která měla zabránit koncertu kapely The Chemical Brothers v Tel Avivu. Posbírala přes osm tisíc podpisů, ale koncert se přesto konal. „Chemical Brothers si vybrali apartheid místo spravedlnosti,“ zněly reakce, které přirovnávají současnou situaci v Izraeli k politice rasové segregace v jižní Africe.