Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejkrásnějšími knihami se staly Žvejkačky, Příliš pozdě a další tituly

Kultura

  18:30
PRAHA - Památník národního písemnictví ve středu v letohrádku Hvězda vyhlásil výsledky 51. ročníku ceny Nejkrásnější kniha roku 2015. Zástupci veřejnosti i odborné a technické komise vybírali z 202 přihlášených knih. Pro letošní ročník soutěže byla přizvána konceptuální umělkyně Kateřina Šedá, která tradiční dvě odborné komise doplnila další porotou reprezentující celé spektrum společnosti. Celkem rozdali 99 cen.

V kategorii krásné literatury skončila na 1. místě kniha Příliš pozdě zemřít mladý autorů Iva Pospíšila a Vladimíra Juráska. foto: ČTK

Vyhlášení výsledků se uskutečnilo před zahájením výstavy s názvem 51+, která do 29. května nabídne všechny přihlášené knihy. Její návštěvníci také vyberou svou nejkrásnější knihu.

Pro letošní ročník grafik Adam Macháček, který je autorem katalogu k výstavě, přizval ke spolupráci Kateřinu Šedou. Umělkyně tradiční odborné komise doplnila takzvanou Nejkrásnější komisí složenou z 65 porotců reprezentujících celé spektrum společnosti, z nichž každý za sebe odměnil nejkrásnější knihu. Mezi porotci byli zpěvačka, filozof, muž bez domova, předškolní dítě, zástupce hasičů, zahrádkářů nebo nevidomá dívka, která k hodnocení využila hmat a čich.

‚Člověk s knihou v ruce se stává zajímavějším.‘ Kampaň Kniha ti sluší má podpořit čtení

„Chtěla jsem mít v komisi zastoupeno celé spektrum společnosti, lidi různých profesí, známé i neznáme,“ uvedla Šedá, která zdůraznila, že se jedná o výtvarnou soutěž a porotci ani nemusí vědět, o čem hodnocené knihy jsou.

Členové Nejkrásnější komise udělili ceny, které často nesly jejich jména. Například Cenu Sámera Issy získala kniha Antikódy, výběr ze sbírky Václava Havla v kovové vazbě s pěti vyjímatelnými litografiemi Štefana Tótha. Cenu Radima Uzla získal Zdeněk Ziegler za grafickou úpravu knihy Barokní architektura v Čechách. Cenu Aťky Janouškové si odnesla Martina Špinková, autorka textu a ilustrací v knize Divný brach strach.

Cenu zpěvačky Jany Kratochvílové s názvem S láskou Jana si odnesl Filip...
Herec Jiří Lábus převzal cenu za nejdůkladnějšího porotce.

Odborná porota vyhlásila ceny ve 13 kategoriích. Například v kategorii krásné literatury skončila na 1. místě kniha Příliš pozdě zemřít mladých autorů Iva Pospíšila a Vladimíra Juráska. V literatuře pro děti a mládež se porotě nejvíce líbila kniha Žvejkačky autorky Marky Mikové.

Nová detektivka od Rowlingové vyjde česky v květnu. I v Brailově písmu

Porotci z řad veřejnosti mohli kdykoli během dvou dnů zasedání tradiční komise přijít a zvolit svého favorita. V Malé vile Památníku národního písemnictví se tak při volbě nejkrásnějších knih mohli setkat například režisér Jan Hřebejk s bývalým olympionikem Lukášem Pollertem nebo herečka Zuzana Bydžovská s textařem Michalem Horáčkem. „Někdo strávil nad knihami celé dopoledne a každou z nich si důkladně prohlédl, jiný byl hotov ve čtvrthodince,“ sdělila Šedá.

Tradičně se ceny udílejí nakladatelům, Nejkrásnější komise se mohla rozhodnout, zda cenu udělí autorům, výtvarníkům či komukoli z řetězce fungujícího při vzniku knihy.

Vítězové vybraní tradičními komisemi si ze slavnostního podvečera odnesli finanční ocenění nebo diplom. Lidé, jejichž práci ocenili členové Nejkrásnější komise, od porotců dostali různé odměny, například dlouhohrající desku, zavařeninu nebo letadélko ze stavebnice Merkur.

Autor:

Mohlo by vás zajímat