Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepší české dokumenty budou týden zdarma na internetu

Kultura

  12:33
PRAHA - Letos podruhé mohou zájemci na adrese www.docalliancefilms.com vidět dokumentární snímky, které byly nominovány či oceněny v rámci letošního ročníku Českého lva. Loni tento filmový portál zdarma nabídl dokumenty Občan Havel, René a Ženy proměny a během týdenní akce zaznamenal 50 tisíc přístupů.

Auto*Mat foto: AerofilmsReprofoto

Podle mluvčí projektu Martiny Rekové nabídnou provozovatelé portálu od soboty 13. března do neděle 21. března opět zdarma ke streamování Auto*Mat Martina Marečka, film Občan Havel přikuluje Jana a Adama Novákových, snímek Vítejte v KLDR! režisérky Lindy Jablonské a dvacetiminutovou ukázku ze Zapomenutých transportů do Polska historika a režiséra Lukáše Přibyla. Ten byl odměněn Cenou českých filmových kritiků a Českým lvem za nejlepší dokument roku 2009.

"Všechny už byly uvedeny do distribuce kin a podle členů České filmové a televizní akademie včetně kritiků jde o nejlepší dokumentární díla loňského roku. Provozovatelé portálu očekávají podobně masivní zájem, jako projevili lidé v rámci tohoto projektu vloni," uvedla Reková.

Čtěte také:

Za filmovým portálem stojí podle ní dokumentární festivaly v Kodani, Lipsku, Jihlavě, Varšavě a švýcarském městě Nyon. Zástupci těchto přehlídek provozují ve svých zemích portály v mateřském jazyce a v angličtině.

Provozovatelé české verze nabízejí přes 350 dokumentárních i experimentálních filmů převážně z Evropy. Z nich je 40 procent možné sledovat v českém nebo slovenském jazyce, zbytek je opatřen anglickými titulky.

Záběr z filmu Občan Havel přikuluje.

Celoročně jsou filmy k dispozici a stažení za drobný poplatek, který se liší od zvoleného formátu; pohybuje se mezi pětadvaceti až sto korunami.

Větší podíl z poplatku jde přitom producentům filmu, zbytek částky slouží na provoz portálu, který není finančně soběstačný a je závislý na státních dotacích.

"Internetová distribuce představuje doplňující článek na cestě filmu od tvůrců k divákovi v pořadí kino, televize, DVD a poté internet," podotkla Jana Ptáčková za dokumentární portál. Vznikají i dokumenty, které se nedostanou do kinodistribuce, někdy ani do televize. V tomto případě je distribučním kanálem přímo portál.

Nabízí speciální akce, kdy je možné zdarma vidět filmy různých žánrů profesionálních režisérů. Stejně tak spolupracuje se školami a nabízí například snímky studentů FAMU. Celoročně dává za poplatek k dispozici filmy většiny předních českých dokumentaristů, jako jsou Helena Třeštíková, Miroslav Janek, Pavel Koutecký a Karel Vachek.

K vidění bude i film Lukáše Přibyla Zapomenuté transporty, který dostal Českého lva za nejlepší dokument roku 2009.

Legální sledování a stahování filmů přes internet v současné době prožívá boom, ničím ojedinělým na internetu není ani uvádění filmů v premiéře.

Nedávno tak učinil například režisér Jan Němec s filmem Holka Ferarri Dino.

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...