Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejlepší české dokumenty budou týden zdarma na internetu

Kultura

  12:33
PRAHA - Letos podruhé mohou zájemci na adrese www.docalliancefilms.com vidět dokumentární snímky, které byly nominovány či oceněny v rámci letošního ročníku Českého lva. Loni tento filmový portál zdarma nabídl dokumenty Občan Havel, René a Ženy proměny a během týdenní akce zaznamenal 50 tisíc přístupů.

Auto*Mat foto: AerofilmsReprofoto

Podle mluvčí projektu Martiny Rekové nabídnou provozovatelé portálu od soboty 13. března do neděle 21. března opět zdarma ke streamování Auto*Mat Martina Marečka, film Občan Havel přikuluje Jana a Adama Novákových, snímek Vítejte v KLDR! režisérky Lindy Jablonské a dvacetiminutovou ukázku ze Zapomenutých transportů do Polska historika a režiséra Lukáše Přibyla. Ten byl odměněn Cenou českých filmových kritiků a Českým lvem za nejlepší dokument roku 2009.

"Všechny už byly uvedeny do distribuce kin a podle členů České filmové a televizní akademie včetně kritiků jde o nejlepší dokumentární díla loňského roku. Provozovatelé portálu očekávají podobně masivní zájem, jako projevili lidé v rámci tohoto projektu vloni," uvedla Reková.

Čtěte také:

Za filmovým portálem stojí podle ní dokumentární festivaly v Kodani, Lipsku, Jihlavě, Varšavě a švýcarském městě Nyon. Zástupci těchto přehlídek provozují ve svých zemích portály v mateřském jazyce a v angličtině.

Provozovatelé české verze nabízejí přes 350 dokumentárních i experimentálních filmů převážně z Evropy. Z nich je 40 procent možné sledovat v českém nebo slovenském jazyce, zbytek je opatřen anglickými titulky.

Záběr z filmu Občan Havel přikuluje.

Celoročně jsou filmy k dispozici a stažení za drobný poplatek, který se liší od zvoleného formátu; pohybuje se mezi pětadvaceti až sto korunami.

Větší podíl z poplatku jde přitom producentům filmu, zbytek částky slouží na provoz portálu, který není finančně soběstačný a je závislý na státních dotacích.

"Internetová distribuce představuje doplňující článek na cestě filmu od tvůrců k divákovi v pořadí kino, televize, DVD a poté internet," podotkla Jana Ptáčková za dokumentární portál. Vznikají i dokumenty, které se nedostanou do kinodistribuce, někdy ani do televize. V tomto případě je distribučním kanálem přímo portál.

Nabízí speciální akce, kdy je možné zdarma vidět filmy různých žánrů profesionálních režisérů. Stejně tak spolupracuje se školami a nabízí například snímky studentů FAMU. Celoročně dává za poplatek k dispozici filmy většiny předních českých dokumentaristů, jako jsou Helena Třeštíková, Miroslav Janek, Pavel Koutecký a Karel Vachek.

K vidění bude i film Lukáše Přibyla Zapomenuté transporty, který dostal Českého lva za nejlepší dokument roku 2009.

Legální sledování a stahování filmů přes internet v současné době prožívá boom, ničím ojedinělým na internetu není ani uvádění filmů v premiéře.

Nedávno tak učinil například režisér Jan Němec s filmem Holka Ferarri Dino.

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!