Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Největší comeback v dějinách rock'n'rollu,' píší o Bowieho desce

Kultura

  18:45
LONDÝN - Britští hudební kritici v předstihu velmi kladně hodnotí nové album Davida Bowieho The Next Day (Příští den), které vyjde za dva týdny. Šestašedesátiletý zpěvák vydává první desku po deseti letech.

David Bowie v červnu 2004 v Praze foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Olympiádu odmítl

Bowie se proslavil v roce 1969 albem Space Oddity. Na albu i na koncertech tehdy vystupoval jako androgynní postava Ziggy Stardust. Později na sebe upozorňoval nejen experimentováním s hudebními styly, ale také na svou dobu extravagantními kostýmy a maskami, stejně jako scénickým pojetím koncertů. David Bowie je považován za jednu z nejvlivnějších rockových hvězd a prestižní londýnské muzeum Victoria and Albert mu věnovalo výstavu, která začne koncem března. Během turné v roce 2004 absolvoval operaci srdce. Od té doby naposledy vystoupil v roce 2006 na charitativním koncertě v New Yorku. Bowie odmítl možnost vystoupit při zahajovacím ceremoniálu loňských olympijských her v Londýně, přestože ho o to osobně prosil režisér show Danny Boyle.

Zatím není jasné, zda Bowie vyjede na turné, které by provázelo vydání alba. Kritici nadšeně přijali už v lednu vydaný singl Where Are We Now?, který je součástí nového alba se 14 skladbami. Písnička je melancholickým pohledem na 70. léta, která Bowie částečně strávil v Berlíně.

Podle kritiků je Bowie na novém albu, které v Británii vyjde 11. března, v nejlepší formě. Některé britské listy album rozebírají píseň po písni a udílejí mu čtyři nebo plný počet pěti hvězdiček. "The Next Day Davida Bowieho je možná nejlepším comebackovým albem všech dob," napsal kritik listu The Independent Andy Gill.

Elektrický výboj

Neil McCormick z listu Daily Telegraph udělil albu rovněž nejvyšší hodnocení. Podle něj je nahrávka "nabitá emocemi, hudebně rozmanitá" a působí jako "elektrický blesk", jenž prochází Bowieho vlastním mýtem a "chaotickým světem 21. století posedlým celebritami a sužovaným válkami".

Alexis Petridis z listu The Guardian uvedl, že i když album obsahuje odkazy na Bowieho dřívější tvorbu, většinou se vyhýbá tomu, aby bylo jen zvukovou vzpomínkou na jeho hvězdnou hudební kariéru. Kritik upozornil na to, že kvalitu samotného alba, "které je myšlenkově provokativní, zvláštní a plné skvělých songů", by mohl zastínit mediální poprask, který se kolem nečekaného alba strhl. Tajnůstkářský Bowie totiž jeho vydání ke svým 66. narozeninám oznámil v lednu zcela nečekaně.

Mezi písně, které kritikové vyzdvihují nejčastěji, jsou Valentine's Day, Dancing Out In Space a You Feel So Lonely You Could Die.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat