Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Největší videoprojekce v Čechách ‚zbourala‘ v Plzni katedrálu

Kultura

  12:33
PLZEŇ - Tisíce lidí na náměstí Republiky v Plzni oslavily v sobotu v podvečer zahájení evropského kulturního roku. Slavnostní ceremoniál Symfonie zvonů představil dosud největší videomappingovou show v Čechách, připomenul historii města i desítky uměleckých souborů. Nad náměstím se po laně prošel provazochodec a katedrálu rozezněly zbrusu nové zvony.

Návštěvníci si užívali největšího videomappingu v České republice. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Historii Plzně počínaje Spejblem a Hurvínkem a dalšími kulturními osobnostmi přes válečné události, osvobození americkou armádou až po sametovou revoluci uvedla na šesti plátnech okolo náměstí dobová videa. Do dění se současně zapojily i okolní domy s pestrobarevnými projekcemi a historickými příběhy, představení doplnily také na míru ušité skladby z pera Marka Ivanoviče.

Spolupráce s umělci, hudbou i provazochodcem

Na 5 tisících metrech čtverečních sledovalo plzeňské náměstí videoprojekci, která v Čechách dosud neměla obdoby. Za její realizací stojí studio 3dsense, které je mimo jiné autorem vizualizací pro pražský festival světla Signal. „Na realizaci jsme začali pracovat koncem roku 2013, kdy nás pořadatel Petr Forman oslovil. Přivezli jsme do Plzně padesátikilový projektor, chodili jsme s ním po náměstí, svítili na všechny budovy a vynesli ho na zádech i na věž kostela, abychom vyzkoušeli rozsvítit celé náměstí,“ popsal serveru Lidovky.cz Jan Hrdlička z 3dsense, který na projekci pracoval s hlavním výtvarníkem společnosti Josefem Lepšou a čtyřmi dalšími spolupracovníky. Podle Hrdličkových slov byla plzeňská show dosud největší v Čechách co do plochy i do obrazového rozlišení.

Stěžejní podmínkou unikátního videomappingu bylo především souznění s ostatními složkami, hudbou, artisty, živými hudebníky a také švýcarským provazochodcem Davidem Dimitrim, který při ceremonii přešel celé náměstí ve výšce 40 metrů nad zemí. „Se vším všudy šlo o komplexní divadelní show, každá součást měla svůj význam a důležitost,“ popisuje Hrdlička.

ČTĚTE TAKÉ:

Během zhruba půlhodinové videoprojekce se například rozhořela katedrála svatého Bartoloměje, na náměstí padaly bomby a k přihlížejícím promluvil někdejší tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš z nedalekého Červeného Hrádku. „K dispozici jsme měli ohromné množství historického materiálu, co já vím, bylo to na desítky hodin. Z toho jsme sestřihali cca půl hodiny výsledné projekce,“ říká Hrdlička.

Rozhovor pro Lidovky.cz poskytl po týdnu nejintenzivnějších příprav, kdy podle vlastních slov spal jak on, tak jeho kolega Josef Lepša tři až čtyři hodiny denně. „Takže už ani nevnímám, jestli jsem ve stresu, nebo ne. Pokazit se ale může cokoli. Od počasí až po technické detaily,“ řekl krátce před zahájením ceremonie Hrdlička.

Po plzeňské projekci plánuje studio 3dsense pokračovat s videomappingem i do budoucna, zaměřit se chtějí především na projekce, které nejsou postavené výhradně na efektech, emocích a ohňostrojovém typu promítání. „Ty jsou pěkné na odiv - diváci při nich užasnou, zatleskají…a je konec. Nám se ale víc líbí, když se musíme provázat i s dalšími složkami a vytvořit jeden souvislý příběh - podobně jako dnes v Plzni,“ uvdel Jan Hrdlička. Nejbližší videomapping plánuje 3dsense v polovině února na pražském Rudolfinu v rámci charitativního Dne dětské onkologie.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Jedinečná příležitost: Otestujte služby Family Marketu a uvařte si něco dobrého
Jedinečná příležitost: Otestujte služby Family Marketu a uvařte si něco dobrého

Family Market už dávno není jenom to žluté autíčko se známou znělkou. Pojďte s námi vyzkoušet jeho služby a hlavně kvalitní mrazené potraviny a...

Mohlo by vás zajímat