Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejvíc nominací na Zlaté glóby mají Špinavý trik a 12 let v řetězech

Kultura

  16:30
Drama z éry otroctví 12 let v řetězech britského režiséra Stevea McQueena a kriminálka Špinavý trik, kterou natočil David O. Russell, dostaly nejvíce nominací na Zlaté glóby. Oba filmy byly navrženy v sedmi kategoriích. Oznámila to dnes v Los Angeles hollywoodská asociace zahraničních novinářů. Česká premiéra filmů je naplánována na 23. ledna.

Z filmu Špinavý trik foto: Falcon

Dalším filmem co do počtu nominací je road movie Nebraska s pěti šancemi, thriller o pirátském přepadení u somálských břehů Kapitán Phillips a vesmírný snímek Gravitace, které mají šanci uspět ve čtyřech kategoriích.

Na nejlepší filmové drama byly vedle 12 let v řetězech, Gravitace a Kapitána Phillipse navrženy také britský snímek Philomena a film z prostředí formule 1 Rivalové. V kategorii nejlepší filmová komedie či muzikál se bude rozhodovat mezi futuristickou romancí Her, Nebraskou, Špinavým trikem, snímkem z prostředí finančníků Vlk z Wall Street a hudebním filmem o neúspěšném folkovém zpěvákovi Inside Llewyn Davis.

Michael Fassbender a Chiwetel Ejiofor ve filmu 12 let v řetězech

Zlaté glóby jsou považovány za důležitý ukazatel pro favority na americké filmové ceny Oscar. Nominace potvrdily dosavadní hodnocení různých asociací filmových kritiků, ve kterých se nejčastěji objevovaly Gravitace, Her, Špinavý trik, 12 let v řetězech a Nebraska.

ČTĚTE TAKÉ

Za herecký výkon ve filmovém dramatu jsou na Zlatý glóbus nominováni Chiwetel Ejiofor (12 let v řetězech), Matthew McConaughey (Klub poslední naděje), Tom Hanks (Kapitán Phillips), Robert Redford (Vše je ztraceno) a Idris Elba (Mandela: Long Walk to Freedom). Mezi herečkami se bude rozhodovat mezi Cate Blanchett (Jasmíniny slzy), Sandrou Bullock (Gravitace), Emmou Thompson (Zachraňte pana Bankse), Judi Dench (Philomena) a Kate Winslet (Prodloužený víkend).

Cate Blanchett ve filmu Woodyho Allena Jasmíniny slzy.

Za herecké výkony v komedii nebo muzikálu jsou mezi muži navrženi Christian Bale (Špinavý trik), Bruce Dern (Nebraska), Leonardo DiCaprio (Vlk z Wall Street), Oscar Isaac (Inside Llewyn Davis) a Joaquin Phoenix (Her). Mezi ženami se utkají Amy Adams (Šinavý trik), Julie Delpy (Před půlnocí), Greta Gerwig (Frances Ha), Julia Louis-Dreyfus (Enough Said) a Meryl Streep (Blízko od sebe).

Na nejlepšího režiséra je vedle McQueena a Russella navržen Alfonso Cuarón (Gravitace), Paul Greengrass (Kapitán Phillips) a Alexander Payne (Nebraska).

Z cizojazyčných filmů boduje Hon, Život Adele i Velká nádhera

Na Nejlepší neanglicky mluvený film je nominováno dánské drama Hon, francouzský Život Adele, italský film Velká nádhera, francouzsko-italský snímek Minulost a japonský animovaný film Kaze tachinu.

Zlaté glóby budou vyhlášeny 12. ledna a Oscary začátkem března. Ocenění za celoživotní dílo dostane v lednu herec, scénárista a režisér Woody Allen. V minulém ročníku toto ocenění dostala herečka Jodie Fosterová.

Autoři: ,

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...