Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Někdy v sukni. Klíčová díla českých umělkyň 90. let vystavují v Brně

Kultura

  14:00
BRNO - Ženy, které se na výtvarné scéně prosadily v 90. letech minulého století, se znovu potkávají v nové expozici Moravské galerie v Brně. Provokativní motto výstavy říká, že konečně lze dějiny českého umění vyprávět bez umělců, tedy bez mužů. Právě ženy měly podle tvůrkyň expozice v daném období klíčovou úlohu a spoluvytvářely podhoubí, z nějž vyrůstá současná výtvarná tvorba.

Kateřina Šedá: Házení hrachu na zeď. Z výstavy Někdy v sukni foto: Moravská galerie v Brně

V přízemí a prvním patře Uměleckoprůmyslového muzea zhlédnou návštěvníci 60 exponátů od 14 autorek, například Veroniky Bromové, Mileny Dopitové, Lenky Klodové, Markéty Othové nebo Kateřiny Vincourové. Pro zastoupené umělkyně je typická konceptuální práce s objektem či instalací, případně zájem o fotografii, video a další formy technického obrazu. Oba proudy spojuje používání nových materiálů, často pocházejících z obyčejného života, a objevování svébytných témat.

Milena Dopitová: Dvojčata. Já a moje sestra. Z výstavy Někdy v sukni

Žádná feministická ukřivděnost, říká kurátorka

Do roku 1989 se ženy podle autorky výstavy Pavlíny Morganové v rámci českého výtvarného umění pohybovaly spíše v pozici solitérních osobností ve stínu svých mužských kolegů. "V 90. letech se v rychlém sledu prosadilo několik generací umělkyň, jejichž tvorba přinesla nová témata, novou vizuální stránku uměleckého díla, ale i do té doby nevídanou pozici žen v rámci uměleckého provozu," uvedla Morganová.

Na přípravě výstavy se podílely výhradně ženy. Není to prý výraz "feministické ukřivděnosti" nebo pozitivní diskriminace, ale odraz jejich reálného vlivu v daném období. "Právě ženy na české výtvarné scéně 90. let sehrály nejdůležitější úlohu a byly nositelkami nového uměleckého výrazu," řekla Morganová.

Milena Dopitová: Hurdles. Z výstavy Někdy v sukni

Výstava potrvá do 18. května. Doprovází ji reprezentativní publikace, na pátek se chystá sympozium věnované vztahu současných umělkyň k jejich předchůdkyním. Kontext výstavy rozšiřuje také expozice z díla Vlasty Vostřebalové Fischerové v nedalekém Pražákově paláci. Její práce patří podle teoretiků k nejosobitějším projevům českého umění 20. a 30. let minulého století, pro širší veřejnost však zůstávají málo známé.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.