Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

„Za celou dobu, co já pamatuji, nevybral do souboru blbce.“ Jan Schmid byl principál, inspirátor, šaman

Partneři v divadle i v životě. Režisér Jan Schmid a jeho manželka herečka Jana Synková na snímku z roku 2010 | foto: Archiv MAFRA

Premium
Jan Schmid patřil vedle Jiřího Suchého k těm výjimečným divadelním principálům, kteří dokázali převést svá divadla přes mnohé bouřlivé vody minulého i současného století a zachovat je. Založil Studio Ypsilon v Liberci v roce 1964, tedy před rovnými šedesáti lety, a své originální pojetí divadla předvedl v první inscenaci Encyklopedické heslo XX. století. Zemřel v pondělí 3. června ve věku 87 let.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Jan Schmid a jeho Ypsilonka, to byl jeden z mimořádných úkazů českého divadla 20. století, jak připomíná teatrolog Jan Dvořák. Schmidovo dílo představuje skutečně ucelené divadelní uvažování, jeho autorské divadlo mělo vytříbený styl a on byl nejenom režisérem inscenací, ale i jejich iniciátorem, autorem, člověkem, který vše neúnavně posouval dopředu. O své divadlo se staral do roztrhání těla a nastavoval za ně kůži v časech málo příznivých.

Rozsah činností Jana Schmida byl úctyhodný a všechny ovládal na prvotřídní úrovni, kromě jiného stvořil celý výtvarný styl Ypsilonky a vnímal ji jako jednotný umělecký prostor, byl i dramatikem, hercem, hudebníkem, pedagogem.

Byl jednou z několika vůdčích osobností českého divadla minulého století, kterým se podařilo založit s generačně spřízněnými kolegy studiové autorské divadlo, vymyslet jeho tvůrčí metodu.

Ovšem naprosto unikátní bylo, že tuto poetiku udržel při životě a rozvíjel ji déle než půl století, a ještě jí infikoval následovníky. To je na jednoho člověka úctyhodný výkon.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se