Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hitler vedle Gándhího. Autor dětské knihy zařadil nacistického vůdce mezi inspirující osobnosti

Kultura

  6:00
NOVÉ DILÍ - Indický nakladatel teprve nedávno odstranil z nabídky svého e-shopu knihu pro děti řadící Adolfa Hitlera mezi světové vůdce, kteří zasvětili své životy blahu svých zemí a jejich obyvatel.

Vedle Mandely, Gándhího či Obamy se na obálce knihy pro děti skvěje Adolf Hitler. foto: nytimes.com, Pegasus

Kniha s názvem „Vůdci“ (již web inzeroval pod názvem „Great Leaders“, tedy skvělí vůdci) měla představovat jedenáct osobností, které čtenáře inspirují. Na jejím obalu je Hitler vyobrazen po boku Maháthmy Gándhího, Nelsona Mandely či Baracka Obamy.

Osmačtyřicetistránkovou knihu vydalo nakladatelství Pegasus, které je členem indické nakladatelské skupiny B. Jain. V březnu si jí všimli lidé z Cenra Simona Wiesenthala, mezinárodní lidskoprávní organizace zkoumající holokaust a projevy nenávisti v historickém i současném kontextu, a označili zařazení Hitlera mezi skvělé lídry za ohavnost.

Ředitel centra, rabín Abraham Cooper, požadoval odstranění knihy z e-shopu nakladatelství, kde se prodávala v 1,70 dolaru (přepočtu za 35 korun), v přepočtu tedy za zhruba pětatřicet korun. „Děti v této skvělé zemi by měly číst Deník Anny Frankové, ne obrázkovou knížku, která řadí Hitlera vedle velkých vůdců, jako je Gándhí, Mandela, Modi, Churchill a Obama,“ řekl serveru New York Times.

Hitler měl dobrodružného ducha, tvrdí indické učebnice

Manažer nakladatelství Pegasus Annshu Juneja na dotaz, proč byla kniha z internetového obchodu stažena, neodpověděl. Kdy přesně se tak stalo zatím není jasné.

Obyvatelé některých částí Indie zločiny nacistického Německa ostatně příliš nechápou. Hitlera dokonce mnohdy oslavují coby silného a schopného vůdce. Rohee Dasgupta je profesorem na Jindalské škole mezinárodních vztahů poblíž Nového Dilí a věnuje se židovské kultuře a identitě. Problém je podle něj v indických školních osnovách. V informování studentů o holokaustu selhávají.

Učebnice, které se používaly v roce 2004 v indickém státě Gujarat, o Hitlerovi naopak mluvily dost. Popisovaly ho ale jako člověka, který „se neúnavně snažil o samostatnost Německa“ a který „vlil dobrodružného ducha do běžných občanů“. Zavraždění milionů židů a dalších lidí během druhé světové války zmiňuje kniha jen krátce. „Je to ignorování historie,“ tvrdí Dasgupta.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat