Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Němec Němci Pinochetem. Slibný film Kolonie trápí zbytečný schematismus

Kultura

  6:00
PRAHA - Snímek Kolonie představuje šokující kapitolu v nedávné chilské i německé historii, která by jinak zůstala široké veřejnosti nejspíš neznámá. O to větší je škoda, že svou výpověď utápí v banálním schématu.

.Vlk v rouše beránčím. Michael Nyqvist jako zvrhlík Paul Schäfer. foto: CINEMART

Německý samozvaný kazatel a morální vůdce Paul Schäfer patří k těm t em ným postavám dvacátého století, které dokázaly psychicky i fyzicky zotročit zástupy svých následovníků. Prostor pro realizaci svých zvrácených vizí nalezl v roce 1961 v Chile, kam se uchýlil poté, co na něj v Německu padlo podezření ze zneužívání dětí. V oblasti vzdálené více než 300 kilometrů od hlavního města Santiaga s dalšími německými vystěhovalci postupně vybudoval soběstačnou komunitu. Zdánlivě idylickou bavorskou vesničku uprostřed jihoamerické divočiny živilo zemědělství a tradiční řemesla, Schäfer ale zároveň zdatně vydělával obchodováním s jiným zbožím včetně zbraní. Osada disponovala vlastní elektrárnou i přistávací drahou pro letadla.

Colonia Dignidad, tedy Důstojnost, byla založena na přísných náboženských pravidlech, jimiž misogyn a pedofil Schäfer sliboval dosáhnout očištění od hříchů a věčné blaženosti. Striktní oddělení žen od mužů a sexuální abstinence byly základními pravidly pro Schäferovy ovečky, on sám měl samozřejmě vlastní: na sklonku života byl odsouzen za sexuální zneužívání desítek dětí.

Bohužel „běžnými“ projevy autoritativního vůdce sekty seznam Schäferových provinění nekončí. Ani tím, že někdejší poručík wehrmachtu pravděpodobně v Jižní Americe spolupracoval s nacistickými zločinci. Také se totiž nechutně zapletl s režimem generála Pinocheta a jeho tajnou službou DINA – kolonie Dignidad se výrazně zapojila do internací, výslechů a mučení generálových oponentů.

Komunita sice provozovala školu a nemocnici, dostupné i pro okolní obyvatele, jinak však byla hermeticky uzavřená, jen málokomu se podařilo z ní odejít. Také proto trvalo desítky let, než vyšly otřesné poměry plně najevo.

Podtrženo a sečteno, lze si představit lepší prostředí pro historický thriller? Kupodivu ten s názvem Kolonie se scenáristovi a režisérovi Florianu Gallenbergerovi nijak oslnivě nepovedl.

Neslavná chilsko-německá družba

Do Schäferových spárů přivádí film mladého německého fotografa Daniela (Daniel Brühl), kterého zatkla tajná policie v Santiagu záhy po Pinochetově puči v roce 1973. Coby spolupracovník stoupenců levicového prezidenta Allendeho je unesen, mučen a následně zařazen mezi obyvatele kolonie Dignidad. Předstírá, že mu mučení elektrickým proudem poškodilo mozek, takže mu jeho okolí věří, že je téměř dementní a nemá žádné vzpomínky. Pod jménem Hans vypomáhá v dílně a osnuje plán útěku. Není na to ovšem sám: v Santiagu zanechal přítelkyni, pohlednou německou letušku Lenu (Emma Watsonová). Té se podaří zjistit, kam Daniela odvezli, a na vlastní pěst se ho vydá zachránit. Předstírá touhu vstoupit do komunity a žít podle Schäferových tvrdých pravidel. Jaký přesně má plán, není moc jasné, ani proč jí připadá lepší než dejme tomu diplomatické úsilí: jisté je, že jejím činem se trable odvážného německého páru zvýší o 100 %. Místo jednoho vězně, který se nemůže dostat ven, jsou tu dva.

Emma Watsonová a Daniel Brühl ve filmu Kolonie

Emma Watsonová a Daniel Brühl ve filmu Kolonie

Vzhledem k pravidlům komunity trvá Leně týdny, než Daniela vůbec zahlédne, natož aby se s ním na něčem domlouvala. V mezičase se Lena i Daniel na názorných příkladech seznamují se sadismem systému, který v komunitě panuje. Věci dojdou tak daleko, že má být Hans v rámci testu bojového plynu utracen. To je opravdu nejvyšší čas vzít nohy na ramena. Vypadá to nejdřív dost beznadějně, ale naštěstí jsou tu scenáristé, kteří v tom Danielovi a Leně dost pomohou. Noční setkání u hromady brambor, které si nejprve žádá enormní úsilí a konspiraci, se vzápětí mění v něco, co je možné běžně konat. A tak je to zhruba se vším, překážky jsou hrdinům do cesty stavěny stejně lacině, jako jsou káceny. V některých pasážích filmu se po divácích požaduje zhruba takový stav mysli, jaký předstírá Daniel v podobě svého alter ega Hanse.

Jedině odkaz na skutečnou hororovou Kolonii Dignidad a tísnivé líčení její atmosféry poskytují snímku oporu, díky níž jeho konstrukce drží alespoň zčásti pohromadě. Smyšlená linie příběhu je však převážně sledem na efekt budovaných, předvídatelných a zároveň ne moc logických scén. V závěru film přichází se závažným obviněním německých úřadů, které podle všeho poskytovaly Schäferově organizaci podporu. I to však činí dost neobratně a fiktivní nadstavba nad historickými fakty je vratká jako v celém zbytku díla.

Kolonie

Německo, Lucembursko, Francie 2015

Režie: Florian Gallenberger

Scénář: Florian Gallenberger, Torsten Wenzel

Hrají: Daniel Brühl, Emma Watsonová, Michael Nyqvist a další

Premiéra 14. 4

Hereckému talentu Daniela Brühla chybí v Kolonii kvalitní režijní vedení. Jako revolucionář Daniel je nepřirozeně patetický, jako přiboudlý Hans přehrává. Navíc Brühl, jehož rodnými jazyky jsou němčina a španělština, mluví v globalizovaném snímku samozřejmě anglicky. Emma Watsonová se efektně promění z chic letušky Lufthansy v pokornou kajícnici, ale na velkou roli, která by jí pomohla překročit stín malé kouzelnice Hermiony, musí dál čekat. Nejpřesvědčivější herecký výkon podává Michael Nyqvist jako odpudivý a zároveň sebevzhlíživý, obávaný i zbožňovaný vůdce Paul Schäfer. Dobře jej doplňuje také Richenda Careyová jako bezcitná, strachem poháněná dohlížitelka Gisela.

S kvalitnějším příběhem a v přesvědčivějším zpracování mohla Kolonie poskytnout mimořádné svědectví o jednom hrůzostrašném úkazu s dalekosáhlými přesahy. Takto zůstává alespoň cenným upozorněním.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...