Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nenávratné poškození od turistů. Thajsko zavře pláž, kterou proslavil DiCaprio

Kultura

  15:00
THAJSKO - Ve snímku Pláž (2000) režiséra Dannyho Boylea se Leonardo DiCaprio jako baťůžkář vydává do Thajska, kde se zabydlí na panenské pláži Maya. Proudy turistů ale pláž zničili natolik, že ji thajské úřady musely dočasně zavřít.

Virginie Ledoyenová a Leonardo DiCaprio ve filmu Pláž (2000). Režie: Danny Boyle. foto: 20th Century Fox

Pláž Maya se nachází na ostrově Ko Phi Phi Leh v Indickém oceánu. Od roku 2000, kdy měl premiéru snímek Pláž s Leonardem DiCapriem, na ni proudí davy turistů. Ti si přejí zažít trochu té hollywoodské magie, ale při svých „nájezdech“ znečišťují a ničí podmořský život. Na pláž mířily denně průměrně 2 stovky lodí a 4 tisíce návštěvníků. Thajské vládě došla trpělivost a rozhodla, že se každý rok pláž na čtyři měsíce zavře a to během hlavní turistické sezóny. Po zbytek měsíců bude počet návštěvníků limitován na 2 tisíce lidí denně. 

Podmořský vědecký průzkum odhalil, že poškozená je většina korálových útesů a podmořská zvířata z pláže již téměř vymizela. „Je zničená a unavená, všechna krása z té pláže vymizela,“ myslí si podmořský vědec Thon Thamrongnawasawa.

„Tohle je dobrá příležitost začít naše turistická střediska lépe spravovat. Po prvním roce to ještě můžeme vylepšit. Není to o vysokých číslech turistů samotných, ale spíše o udržitelném turismu, z kterého mohou profitovat i místní,“ dodává Thamrongnawasawa. V roce 2017 navštívilo Thajsko 35 milionů turistů, v roce 2000, kdy měla Pláž premiéru, jen 10 milionů. 

Snímek Pláž se točí okolo mladíka Richarda (Leonardo DiCaprio), baťůžkáře, který před ruchem velkoměsta uteče do exotického Thajska. Do rukou se mu dostane zvláštní mapa nakreslená pomateným Daffym (Richard Carlyle), která, pokud jeho informace nelžou, vede k neporušenému tropickému ráji. Tak se Richard dostává na pláž Maya. 

Leonardo DiCaprio získal cenu za nejlepšího herce.
Leonardo DiCaprio ve filmu REVENANT Zmrtvýchvstání.
Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat