Kreslení hrdinové, jimž dal tvůrce Matt Groening (60) do vínku žlutou pleť a vykulené oči, jsou nejdéle vysílaným animovaným programem v historii a co do výdrže se jim nemůže rovnat ani žádný další komediální seriál. Ze Simpsonových, kteří původně vznikli v roce 1987 pro sérii krátkých skečů v dnes pozapomenuté Show Tracey Ullmanové, se stal celosvětový fenomén.
Po skoro 50 krátkých skečích se první zhruba dvacetiminutový díl v éteru objevil před Vánocemi 1989 - ovšem v závěrečných titulcích má vročení 1990 - a o měsíc později začalo pravidelné vysílání. Obtloustlý taťka Homer, pečlivá mamka Marge, známý uličník Bart, šprtka Líza a nejmladší Maggie zažili během let mnohé a změnil se i jejich vzhled (jak moc, o tom se mohli diváci přesvědčit ve čtvrté epizodě nejnovější série, tradičním speciálu k Halloweenu), jedno ale zůstává stejné. Simpsonovi si umějí dělat legraci téměř z čehokoli - včetně vlastní dlouhověkosti - a nebojí se ani politicky nekorektních vtipů.
Satira v podání „normální“ rodinky
Seriál si utahuje z řady institucí: vlády, policie, školství i náboženství. Přesto se ale odborníci shodují na tom, že Simpsonovi jsou vlastně celkem normální rodinou, kde se všichni mají rádi a jeden bez druhého nedá ani ránu. Co jiného jim ale také zbývá ve městě, kde je starosta úplatný, policie v lepším případě neschopná a za moc nestojí ani televize.
„Neúcta k autoritám“ stojí za popularitou žluté rodinky, na druhou stranu ale občas přinese i problémy. Je pravda, že taťka Homer, známý náklonností ke koblihám a Duffovu pivu, asi není vzorem ideálního rodiče a jeho přístup k práci v jaderné elektrárně není právě nejsvědomitější. Ale i díky podobným kontroverzím patří Simpsonovi k nejúspěšnějším pořadům televize Fox. Na svém kontě mají řadu ocenění, včetně více než tří desítek cen Emmy, a znají je diváci po celém světě.
Seriál o Simpsonových je i velmi dobrý obchodní artikl. Nikdo asi přesně - kromě managementu studia - neví, kolik přesně Fox díky nim vydělal, odhady se ale pohybují v miliardách amerických dolarů. Jen celovečerní film z roku 2006 utržil v pokladnách kin přes 500 milionů dolarů, velké příjmy plynou i z prodeje triček, figurek a od nedávna i stavebnic Lego s oblíbenými hrdiny. Není divu, že si herci, kteří namlouvají originální znění, přijdou na 400.000 dolarů (skoro devět milionů korun) za epizodu.
Slavné návštěvy: Richard Gere, Elton John i Markéta Irglová
Kromě nich ale v seriálu během téměř 20 let promluvila řada populárních osobností, účinkování v Simpsonových se stalo jedním z důkazů popularity hudebníků, herců i politiků. Líza se třeba dala vést k buddhismu Richardem Gerem a Barta učil jezdit na skateboardu slavný Tony Hawk. Ve Springfieldu si také zahráli (a své postavičky namluvili) Red Hot Chili Peppers, Aerosmith nebo Elton John - a také česká zpěvačka Markétá Irglová (ona a její partner Glen Hansard v roce 2009 ztvárnili irské zpěváky).
Českému televiznímu divákovi, který se na Simpsonovy může dívat od ledna 1993 (první zmínky o seriálu se v českých tištěných médiích objevily už začátkem 90. let), ovšem kvůli dabingu zůstaly hlasy čtyř stovek speciálních hostů utajeny. Přesto ale patří česká verze Simpsonů k nejpovedenějším, určitě k tomu přispívá i Jiří Lábus jako Marge nebo Martin Dejdar mluvící Barta. Homera nejprve daboval Vlastimil Bedrna, kterého vystřídal Vlastimil Zavřel. A dabing přestál i změnu vysílatele, když od roku 2010 Simpsonovy místo ČT vysílá Prima.