Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neuvěřitelné příběhy zvířecích hrdinů. Kniha přiblíží dětem roli zvířat v historii

Kultura

  14:00
PRAHA - Po Příbězích pro malé rebelky na dobrou noc či Kapkách na kameni přichází další titul, jehož cílem je přiblížit zejména mladším čtenářům vybraný počet hrdinů a hrdinek, kteří se zapsali do naší historie. Tentokrát však hlavní roli nehrají lidé, ale zvířata.

Ukázka z knihy Neuvěřitelné příběhy zvířecích hrdinů. foto: Albatros

Mike Unwin spojil své síly s pěti ilustrátory, aby vytvořil profil 34 zvířatům. Často se zde objevují koně, psy či sloni. Autor do výčtu hrdinů zařadil ale i taková zvířata jako krysu gambijskou, která v jihoafrickém Mosambiku pomáhá hledat miny, které po občanské válce zůstaly v zemi.

Ukázka z knihy Neuvěřitelné příběhy zvířecích hrdinů.

Čtenáři zde najdou profil také medvěda Wojtka, který se stal desátníkem 22. roty dělostřelectva za druhé světové války nebo profil horských mul, které po ničivém zemětřesení v severním Pákistánu pomohli v hornaté zásobovat místní obyvatele, kteří by jinak nepřežili zimu.

Obálka knihy Neuvěřitelné příběhy zvířecích hrdinů.

Autor zařadil do knihy také krátké povídání o roli zvířat ve válce, ať už z důvodu tahání těžkého nákladu nebo jako poslové zpráv. Čtenáři si mohou prohlédnout také síň slávy, fotografie jednotlivých zvířat (z novodobé historie), o kterých se v knize mluví.

Kniha je doplněná o velkoformátové ilustrace. Každý profil zdobí jedna či více ilustrací. S ohledem na více ilustrátorů představuje kniha zajímavou ukázku odlišného stylu a přístupu ke knižní ilustraci.

Ukázka z knihy Neuvěřitelné příběhy zvířecích hrdinů.
Ukázka z knihy Neuvěřitelné příběhy zvířecích hrdinů.

Neuvěřitelné příběhy zvířecích hrdinů vydalo nakladatelství Albatros v překladu Adély Michalíkové. Kniha je určená pro čtenáře od 8 let a zároveň pro všechny milovníky zvířat. Vzhledem k pojetí a jazyku lze knihu doporučit i mladším čtenářům.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka
Vyhrajte stylový kabátek pro holčičku nebo bundu pro chlapečka

Udělejte doma dětem předčasného Ježíška. V naší soutěži můžete vyhrát luxusní bundičku od nové české značky NAX. Stačí pouze odpovědět na soutěžní...

Mohlo by vás zajímat