Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Newyorská filharmonie vyprodala Obecní dům

Kultura

  21:53
PRAHA - Legendární Newyorská filharmonie vyprodala Smetanovu síň v Obecním domě. Na program koncertu Pražského jara zvolila atraktivní skladby - Houslový koncert č. 2 od Bély Bartóka, v níž jako sólistka zahrála houslistka Lisa Batiašviliová, a oblíbenou Symfonii č. 3 zvanou Eroica od Ludwiga van Beethovena. Za dirigentským pultem stanul hudební ředitel Newyorské filharmonie Alan Gilbert.

Newyorská filharmonie v Obecním domě v Praze foto: ČTK

Praha byla poslední evropskou zastávkou na jarním turné slavného orchestru, který v České republice hostoval teprve potřetí ve své téměř stosedmdesátileté historii. Newyorská filharmonie je nejstarším symfonickým orchestrem ve Spojených státech a jedním z nejstarších na světě, její historie sahá až do roku 1842.

Dirigent Alan Gilbert na koncertě Newyorské filharmonie v Obecním doměSvětoznámé těleso, které je řazeno do takzvané "velké americké pětky" spolu s orchestry z Bostonu, Clevelandu, Chicaga a Filadelfie, vystoupilo na největší české přehlídce klasické hudby po deseti letech. V červnu 2000 orchestr řídil na dvou koncertech současný emeritní hudební ředitel Kurt Masur. Poprvé zavítala Newyorská filharmonie do Prahy před 81 lety s Italem Arturem Toscaninim v rámci svého prvního evropského zájezdu. Filharmonie se od svého vzniku představila již ve 430 městech 63 zemí a pěti kontinentů a na kontě má přes 2000 nahrávek.

Dirigoval Mahler i Dvořák
Za dirigentským pultem se v minulosti vystřídalo mnoho významných osobností, mimo jiné skladatelé jako Gustav Mahler, Antonín Dvořák i Leonard Bernstein se svými populárními koncerty pro mládež. Bernstein byl i jedním ze slavných šéfdirigentů stejně jako například Dimitri Mitropoulos, Lorin Maazel i Pierre Boulez nebo humpolecký rodák Josef Stransky, jenž stál v čele orchestru v letech 1911 až 1923. Orchestr ovlivňoval americké i světové kulturní dění nejen průkopnickým uváděním děl soudobých autorů, v čemž pokračuje dodnes. Poprvé například ve světové premiéře uvedl v roce 1893 Dvořákovu Novosvětskou symfonii pod taktovkou Antona Seidla.

Houslistka Lisa Batiashviliová na koncertě Newyorské filharmonie

Rodák z New Yorku, čtyřiačtyřicetiletý Gilbert vede filharmoniky teprve od roku 2009. S orchestrem ale vyrůstal od dětství, oba rodiče zde působili jako houslisté, matka houslistka Yoko Takebeová hraje s orchestrem doposud.

Jeho nástup označily The New York Times jako začátek "nové dynamické éry" tělesa. Z jeho iniciativy vznikly nové projekty, například rezidenční umělec, třítýdenní festival a koncertní řada pro soudobou hudbu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!