Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Newyorská filharmonie vyprodala Obecní dům

Kultura

  21:53
PRAHA - Legendární Newyorská filharmonie vyprodala Smetanovu síň v Obecním domě. Na program koncertu Pražského jara zvolila atraktivní skladby - Houslový koncert č. 2 od Bély Bartóka, v níž jako sólistka zahrála houslistka Lisa Batiašviliová, a oblíbenou Symfonii č. 3 zvanou Eroica od Ludwiga van Beethovena. Za dirigentským pultem stanul hudební ředitel Newyorské filharmonie Alan Gilbert.

Newyorská filharmonie v Obecním domě v Praze foto: ČTK

Praha byla poslední evropskou zastávkou na jarním turné slavného orchestru, který v České republice hostoval teprve potřetí ve své téměř stosedmdesátileté historii. Newyorská filharmonie je nejstarším symfonickým orchestrem ve Spojených státech a jedním z nejstarších na světě, její historie sahá až do roku 1842.

Dirigent Alan Gilbert na koncertě Newyorské filharmonie v Obecním doměSvětoznámé těleso, které je řazeno do takzvané "velké americké pětky" spolu s orchestry z Bostonu, Clevelandu, Chicaga a Filadelfie, vystoupilo na největší české přehlídce klasické hudby po deseti letech. V červnu 2000 orchestr řídil na dvou koncertech současný emeritní hudební ředitel Kurt Masur. Poprvé zavítala Newyorská filharmonie do Prahy před 81 lety s Italem Arturem Toscaninim v rámci svého prvního evropského zájezdu. Filharmonie se od svého vzniku představila již ve 430 městech 63 zemí a pěti kontinentů a na kontě má přes 2000 nahrávek.

Dirigoval Mahler i Dvořák
Za dirigentským pultem se v minulosti vystřídalo mnoho významných osobností, mimo jiné skladatelé jako Gustav Mahler, Antonín Dvořák i Leonard Bernstein se svými populárními koncerty pro mládež. Bernstein byl i jedním ze slavných šéfdirigentů stejně jako například Dimitri Mitropoulos, Lorin Maazel i Pierre Boulez nebo humpolecký rodák Josef Stransky, jenž stál v čele orchestru v letech 1911 až 1923. Orchestr ovlivňoval americké i světové kulturní dění nejen průkopnickým uváděním děl soudobých autorů, v čemž pokračuje dodnes. Poprvé například ve světové premiéře uvedl v roce 1893 Dvořákovu Novosvětskou symfonii pod taktovkou Antona Seidla.

Houslistka Lisa Batiashviliová na koncertě Newyorské filharmonie

Rodák z New Yorku, čtyřiačtyřicetiletý Gilbert vede filharmoniky teprve od roku 2009. S orchestrem ale vyrůstal od dětství, oba rodiče zde působili jako houslisté, matka houslistka Yoko Takebeová hraje s orchestrem doposud.

Jeho nástup označily The New York Times jako začátek "nové dynamické éry" tělesa. Z jeho iniciativy vznikly nové projekty, například rezidenční umělec, třítýdenní festival a koncertní řada pro soudobou hudbu.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat