Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nicole Kidmanová a Brad Pitt budou soutěžit v Cannes

Kultura

  16:00
CANNES - Vedení nejprestižnějšího filmového festivalu ohlásilo 21 filmů, které budou letos v Cannes uvedeny v hlavní soutěži.

Brad Pitt ve filmu Killing Them Softly foto: Reprofoto

Do soutěže o Zlatou palmu z letošního 65. ročníku filmového festivalu v Cannes byly zařazeny nejnovější snímky režisérů, jako jsou Kanaďan David Cronenberg, Rakušan Michael Haneke nebo 90letá legenda francouzského filmu Alain Resnais.

Výrazně bude letos v hlavní soutěži festivalu v Cannes opět zastoupena americká kinematografie, například filmovou adaptací novely Jacka Kerouaka Na cestě, kterou natočil Walter Salles. Herec Brad Pitt hraje v krimi thrilleru režiséra Andrewa Dominika Killing Them Softly, Nicole Kidmanová je zase hvězdou thrilleru Paperboy režiséra Leeho Danielse. Pitt a Kidmanová budou také jedněmi z nejvýznačnějších hostů letošního festivalu.

Haneke či Loach mohou zopakovat úspěch

Rakouský filmař Michael Haneke, jenž získal Zlatou palmu pro nejlepší film v roce 2010 (Bílá stuha), nyní přichází s dramatem Amour (Láska). Z dřívějších držitelů Zlaté palmy budou letos o ocenění znovu usilovat také britský režisér Ken Loach (The Angel's Share) a Rumun Cristian Mungiu (Beyond the Hills). David Cronenberg jde do hlavní soutěže jednoho z nejprestižnějších filmových festivalů světa se snímkem Cosmopolis.

ČTĚTE TAKÉ:

Z trojice francouzských režisérů je účast v soutěži pozoruhodná zejména u 90letého Alaina Resnaise. Nejnovější počin filmaře, jehož celovečerním debutem byl snímek Hirošima, má láska z roku 1959, se jmenuje Vous n'avez encore rien vu (Ještě jste nic neviděli).

Nanni Moretti byl hostem letošního Febiofestu

V čele hlavní poroty festivalu v Cannes zasedne italský režisér Nanni Moretti, který minulý měsíc na pražský Febiofest přivezl komedii Máme papeže! a odvezl si cenu Kristián za přínos světové kinematografii.

Českou tvorbu bude v Cannes zastupovat studentský film Tambylles Michala Hogenauera, jenž byl zařazen do studentské sekce Cinéfondation.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

Francouzské letovisko přivítá přehlídku ve dnech 16.-27. května.

Autoři: ,