Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nobelovu cenu za literaturu vyhlásí ve čtvrtek. Favoritem je Murakami

Kultura

  16:51
Držitel Nobelovy ceny za literaturu za rok 2014 bude oznámen ve čtvrtek. Uvedla to dnes švédská akademie, která tradičně jako poslední z institucí udílejících Nobelovy ceny potvrzuje datum oznámení jména laureáta. Loni byla oceněna Kanaďanka Alice Munroová, ačkoli sázkaři jí šance nedávali a tipovali na vítěze spíše Japonce Haruki Murakamiho. Toho sázkové kanceláře favorizují s kurzem 4:1 i letos.

Haruki Murakami foto: ČTK / AP

Stejné šance jako populární japonský spisovatel má podle britské sázkové kanceláře Ladbrokes také méně známý keňský autor Ngugi wa Thiong'o, který by mohl těžit z toho, že Afričané získali ocenění za literaturu od roku 1901 pouze čtyřikrát, naposledy v roce 1991 díky Jihoafričance Nadine Gordimerové. Mezi vážnými kandidáty je z afrického kontinentu podle sázkařů ještě Alžířanka Asia Džibárová.

Kancelář Ladbrokes letos řadí k favoritům rovněž ukrajinsko-běloruskou novinářku a spisovatelku Světlanu Aleksijevičovou s kurzem 7:1 a syrského básníka Adonise spolu s Francouzem Patrickem Modianem s šancí 10:1. V centru pozornosti se jako v minulých letech drží Kundera s kurzem 25:1. Kundera žije trvale ve Francii a své romány od 90. let píše francouzsky.

ČTĚTE TAKÉ

Datum oznámení literárního ocenění se každoročně drží do poslední chvíle v tajnosti. Čtvrteční termín se ale předpokládal, protože 9. říjen zůstal v týdnu vyhlašování Nobelových cen volný. Vyhlášení je plánováno na 13:00 SELČ.

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...