Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nobelovu cenu za literaturu získal Peruánec Mario Vargas Llosa

Kultura

  13:27aktualizováno  15:24
PRAHA - Nobelovu cenu za literaturu pro rok 2010 dostal peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa. Oznámil to dnes tajemník Švédské akademie Peter Englund. Akademie uvedla, že Llosu oceňuje "za jeho zmapování struktur moci a jeho pronikavé zobrazování odporu, revolty a porážky jednotlivce".

Mario Vargas Llosa foto: Reuters

Vargase Llosu údajně zpráva o jeho ocenění dostihla v New Yorku. Byl prý velmi "pohnut a překvapen". "Llosa je velmi dlouhou dobu jedním z velikánů latinskoamerické literatury," prohlásil Englund. Podle něj, který Vargase Llosu označil za "božsky nadaného vypravěče příběhů".

Experti už před vyhlášením jména oceněného tipovali, že letošní Nobelovu cenu za literaturu získá neevropský autor. V posledních šesti letech totiž byl pětkrát oceněn Evropan a akademie za to byla kritizována.

Nobelovy ceny 2010

V pondělí byla Nobelova cena za lékařství přiřknuta "otci" umělého mimotělního oplodnění, Britovi Robertu Edwardsovi, v úterý ruským fyzikům Andre Geimovi a Konstantinu Novoselovovi, Ve středu získala cenu za chemii trojice vědců - Japonec Eiči Negiši a Akira Suzuki a Američan Richard Heck.

Horkými favority na získání světově nejprestižnějšího ocenění na poli slovesné tvorby však byli jiní, například syrský básník píšící pod pseudonymem Adonis, Korejec Ko Un, Japonec Haruki Murakami, americký romanopisec Cormac McCarthy nebo keňský spisovatel Ngugi wa Thiong'o.


Šestý latinskoamerický nobelista
Vargas Llosa, který napsal více než 30 románů, dramat a esejů, je prvním jihoamerickým laureátem Nobelovy ceny za literaturu od roku 1982, kdy byl takto vyznamenán slavný kolumbijský prozaik Gabriel García Márquez.

Posledním oceněným Latinoameričanem byl v roce 1990 Mexičan Octavio Paz.  Mario Vargas Llosa

Celkově je Peruánec šestým nobelistou z latinskoamerického regionu. Velký ohlas měl v roce 1963 hned první Llosův román Město a psi, působivé zpodobnění autoritativních systémů. Autor tu čerpal ze zkušeností na peruánské vojenské akademii Leoncia Prada. Kniha byla v Peru přijata velmi rozporuplně a důstojníci akademie nechali tisícovky svazků veřejně spálit.

Neúspěšný kandidát na prezidenta
Velmi oceňovaný je jeho román Zelený dům (1965). Mezi další jeho romány, které vyšly i v českých překladech, patří Ráj je až za rohem, Tetička Julie a zneuznaný génius, Pantaleón a jeho ženská rota nebo Zlobivá holka.

V roce 1994 bylo nejznámějšímu peruánskému prozaikovi uděleno nejprestižnější ocenění španělsky psané literatury, Cervantesova cena. V roce 1990 neúspěšně kandidoval na peruánského prezidenta proti Albertu Fujimorimu. Po volbách se odstěhoval do Španělska a získal také španělské občanství, ale do rodné vlasti se často vracel.

V Evropě však pobýval i dříve. Už v roce 1959 se odstěhoval do Paříže, kde učil jazyky a pracoval jako novinář pro agenturu AFP a francouzskou televizi.  Mario Vargas Llosa

Vargas Llosa rovněž přednášel na mnoha univerzitách ve Spojených státech, v Jižní Americe a v Evropě. Dnešní zpráva o udělení Nobelovy ceny jej zastihla v New Yorku, kde přednáší na Princetonské univerzitě. "Vstával už v pět hodin, aby se připravil na přednášku. Náš telefonát přijal ve čtvrt na sedm a to už pilně pracoval," prozradil Englund.

Cenu dotovanou deseti miliony švédských korun (zhruba 26,5 milionu českých korun) převezme peruánský spisovatel spolu s dalšími letošními laureáty Nobelovy ceny 10. prosince ve Stockholmu. Llosa už údajně přislíbil, že se ceremonie ve švédské metropoli zúčastní.

Autoři: ,