Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nominace na České lvy si podmanilo Havlovo Odcházení

Kultura

  20:00aktualizováno  23:03
PRAHA - V pražském kině Lucerna byly vyhlášeny nominace na ceny Český lev 2011. Nejvíc - všech dvanáct možných - si jich odneslo Odcházení nedávno zesnulého exprezidenta Václava Havla.

Nominační večer Českého lva 2011 uváděli Jakub Žáček s Ester Janečkovou foto: ČTK

O nejlepší český film uplynulého roku se utká pětice: Alois Nebel, Nevinnost, Odcházení, Poupata, Rodina je základ státu. Mezi režiséry může při svém debutu získat in memoriam křišťálového lva bývalý prezident a dramatik Václav Havel.

Za Havlovým Odcházením vzhlíží k finálovému večeru s deseti nominacemi Poupata režiséra Zdeňka Jiráského. Hned za nimi pak v až osmi kategoriích mohou zabodovat Alois Nebel a Nevinnost.

Pět nominací dostal snímek Roberta Sedláčka Rodina je základ státu. Spolu s Odcházením, Nevinností a Poupaty zabodoval v hlavních kategoriích, tedy za nejlepší film, režii a scénář.

Po pěti "šancích na lva" si odnesly také Lidice, čtyři pak Vendeta, tři komedie Alice Nellis Perfect Days - I ženy mají své dny, dvě komorní drama Dům Zuzany Liové a po jedné animované snímky Fimfárum - Do třetice všeho dobrého a Autopohádky.

Na nominačním večeru byl předán také první letošní Český lev. Za nejlepší zahraniční film uvedený loni v českých kinech byla akademiky označena Králova řeč, britský oscarový snímek o koktajícím panovníkovi Eduardu VIII.

U Kritiků bodoval Sedláček a Klusák

V kategorii nejlepší filmový plakát byl oceněn plakát k filmu Alois Nebel Roberta V. Nováka. Cenu filmových kritiků a teoretiků za nejlepší hraný film získal snímek Rodina je základ státu režiséra Roberta Sedláčka.

Nejlepším dokumentem je podle kritiků a teoretiků film Vše pro dobro světa a Nošovic Víta Klusáka, jenž odkrývá poměry v moravských Nošovicích, kde již několik let stojí automobilka Hyundai. V soutěži o cenu Magnesia za nejlepší studentský film roku 2011 zvítězila práce Jakuba Šmída o unuděnosti mládí a pomalém hledání sebe sama nazvaná Neplavci z pražské FAMU. Z předloňské tvorby se o toto ocenění ucházely dvě desítky snímků, loni jich školy vyslaly 166. Nejlepší získal stotisícovou prémii. "Peníze věnuji do dalšího filmu," nechal se slyšet Šmíd, který převzal cenu z rukou Václava Marhoula..

Režisér Jakub Šmíd přebírá od Václava Marhoula cenu za nejlepší studentský film

Hlasovali také filmoví fanoušci na portálu Kinobox.cz. Nejlepším filmem je podle nich historický snímek Lidice režiséra Petra Nikolaeva.

Nominační večer se nesl 'v duchu lásky'

Havlův snímek Odcházení byl nominován jako jediný ve všech čtyřech hereckých kategoriích za výkony v hlavních a vedlejších rolích. Naději na Českého lva tam mají Dagmar Havlová, Vlasta Chramostová, Josef Abrhám i Oldřich Kaiser. Ten zabodoval i se svým výkonem ve snímku Vendeta režiséra Miroslava Ondruše. Dvakrát nominován byl i Karel Roden: za hlavní roli ve filmu Lidice a vedlejší roli ve snímku Tomáše Luňáka Alois Nebel.

Nominačním večerem Českého lva provázel Jakub Žáček s Ester Kočičkovou.

Nominační večer, který v přímém přenosu vysílala Česká televize, byl v "duchu lásky ve všech podobách". Moderátoři Ester Kočičková a Jakub Žáček na pódiu přivítali například Kryštofa Hádka, Terezu Voříčkovou, Danielu Kolářovou, Marka Taclíka, Kláru Issovou, Markétu Hrubešovou, Bolka Polívku s dcerou Annou a Ondřeje Pavelku.

Členové akademie vybírali ze 24 hraných snímků a 17 dokumentů. Vítězové převezmou křišťálové sošky 3. března ve Velkém sále paláce Lucerna. Moderování slavnostního galavečera se ujme čtrnáctinásobná Česká slavice Lucie Bílá.

Nominace na ceny Český lev 2011:

 • Nejlepší film: Alois Nebel, Nevinnost, Odcházení, Poupata, Rodina je základ státu
 • Nejlepší režie: Tomáš Luňák (Alois Nebel), Jan Hřebejk (Nevinnost), Václav Havel (Odcházení), Zdeněk Jiráský (Poupata), Robert Sedláček (Rodina je základ státu)
 • Nejlepší scénář: Zdeněk Mahler (Lidice), Petr Jarchovský (Nevinnost), Václav Havel (Odcházení), Zdeněk Jiráský (Poupata), Robert Sedláček (Rodina je základ státu)
 • Nejlepší kamera: Jan Baset Střítežský (Alois Nebel), Antonio Riestra (Lidice), Jan Malíř (Odcházení), Vladimír Smutný (Poupata), Martin Štrba (Vendeta)
 • Nejlepší hudba: Petr Kružík, Ondřej Ježek (Alois Nebel), Vladivojna La Chia (Nevinnost), Michal Pavlíček (Odcházení), Martin Přikryl (Poupata), Petr Ostrouchov (Vendeta)
 • Nejlepší střih: Petr Říha (Alois Nebel), Adam Dvořák (Lidice), Vladimír Barák (Nevinnost), Jiří Brožek (Odcházení), Petr Turyna (Poupata)
 • Nejlepší zvuk: Viktor Ekrt, Ondřej Ježek (Alois Nebel), Marek Hart (Lidice), Viktor Ekrt (Odcházení), Daniel Němec (Poupata), Radim Hladík ml. (Rodina je základ státu)
 • Ženský herecký výkon v hlavní roli: Anna Geislerová (Nevinnost), Dagmar Havlová Veškrnová (Odcházení), Ivana Chýlková (Perfect days - I ženy mají své dny), Malgorzata Pikus (Poupata), Eva Vrbková (Rodina je základ státu)
 • Mužský herecký výkon v hlavní roli: Miroslav Krobot (Dům), Karel Roden (Lidice), Josef Abrhám (Odcházení), Vladimír Javorský (Poupata), Ondřej Vetchý (Vendeta)
 • Ženský herecký výkon ve vedlejší roli: Taťjana Medvecká (Dům), Anna Linhartová (Nevinnost), Vlasta Chramostová (Odcházení), Zuzana Bydžovská (Perfect days - I ženy mají své dny), Simona Babčáková (Rodina je základ státu)
 • Mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Karel Roden (Alois Nebel), Hynek Čermák (Nevinnost), Oldřich Kaiser (Odcházení), Ondřej Sokol (Perfect days - I ženy mají své dny), Oldřich Kaiser (Vendeta)
 • Nejlepší dokumentární film: Divadlo Svoboda, Nickyho rodina, Pod sluncem tma, Trafačka - chrám svobody, Vše pro dobro světa a Nošovic
 • Nejlepší výtvarný počin: Jaromír99, Henrich Boraros, Noro Držiak (Alois Nebel), P. Koutský, M. Žabka, B. Dlouhá, L. Pixa (Autopohádky), D. Grimmová Abrahámová, P. Poš, P. Oritz Martinez (Fimfárum - do třetice všeho dobrého), O. Nekvasil, Z. Ježková, Z. Klika, K. Vaňásek, J Kylian (Odcházení), J. Novotný, J. Pesr, I. Rašková, L. Lišková (Poupata)
Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat