Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nová divná Amerika. Bianca Casady z CocoRosie představí v Praze sólový projekt

Kultura

  12:00
PRAHA - V jejich začátcích se o sesterském hudebním duu CocoRosie nadšeně psalo jako o nových představitelkách freakfolkové indie vlny. Jejich osobitý styl, čerpající z folkové tradice, ale i z hledání vlastních indiánských kořenů, šamanství, lo-fi estetiky a především až insitní kreativity, však překračuje všechny rámce. Do Prahy nyní míří Bianca (Coco) Casady, aby v divadle Archa předvedla svůj sólový hudebně filmový projekt.

Duo CocoRosie. foto: Reprofoto

Projekt s názvem The Dead Season představí v pátek 19. června, ještě před tím vystoupí ve čtvrtek s přednáškou Na konci snu zvadla jako růže na Pražském Quadriennale. 

V Divadle Archa, kde se CocoRosie představily pražskému publiku vůbec poprvé v roce 2007, se Bianca tentokrát bude prezentovat nejen jako mnohostranná zpěvačka, ale také jako filmařka. Ve svém rozpracovaném filmu sleduje pouť skupiny postav na okraji společnosti: jejími hrdiny jsou Osamělý klaun, Bezruká panna, Vagabund Wino. „Všichni hledají domov. Zdá se, že už ani nežijí, ale bloudí v jakémsi snu. Duchové věčné přítomnosti trmácející se domů,” říká Bianca. Pražské představení je rozvedením projektu prezentovaného vloni v listopadu v Centre Pompidou. 

Na piano bude Biancu doprovázet Jean-Marc Ruellan, a na saxofon, klarinet, basklarinet a elektrickou kytaru Doug Wieselman. Wieselman je členem Antony and the Johnsons a spolupracoval například s Johnem Luriem a the Lounge Lizards, Lou Reedem, Joan-As-Policewoman či Laurie Anderson. 

Bianca Casady: autoportrét
Bianca Casady.

Sestry Sierra a Bianca Casady zahájily svoji společnou hudební dráhu v roce 2003 v Paříží. V roce 2004 vydaly debut La Maison de mon Rêve, o rok později desku Noah´s Ark. Osobitý hudební výraz zařadil sestry na vrchol freakfolkové indie scény, zvané také „nová divná Amerika“, po bok Antonyho Hegartyho či Devendry Banharta. V roce 2007 vydaly třetí album The Adventures of Ghosthorse and Stillborn. Album Grey Oceans z roku 2010 vznikalo téměř tři roky v Buenos Aires, Paříži, Berlíně, New Yorku a Melbourne. 

Formace těží z kontrastu svých hlasových projevů - v operním zpěvu vzdělaná Sierra doprovází své party hrou na harfu, zatímco popová vokalistka Bianca ležérně překračuje hranice zpěvu, rapu či hiphopu. Jejich zatím poslední deskou jeTales of A Grass Widow(2013).

Pro obě sestry je přirozené propojení hudebního a výtvarného projevu, zřetelné ve videoklipech i jejich vlastní výtvarné stylizaci. Věnují se i divadelní tvorbě. Právě nyní mají za sebou spolupráci s moskevským Státním divadlem, pro které napsaly hudbu k adaptaci Puškinových pohádek v režii respektovaného Roberta Wilsona, který spolupracoval i s naším Národním divadlem (Věc Makropulos nebo 1914). Sám Wilson ke společné práci řekl: „Bylo to jiné než například s Davidem Byrnem, Philipem Glassem nebo Tomem Waitsem, protože CocoRosie jsou i výtvarnice – byť základem výsledného díla je zvuk. Přemýšlely hodně nad líčením, nad vzhledem postav, nad tím, jak s tím budou ladit písně i zvukové efekty.”

Nyní chystají CocoRosie nové album, které by mělo vyjít na podzim.


Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...