Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

OBRAZEM: Výstava představí návrhy na česko-romskou vlajku

Kultura

  13:16aktualizováno  18. července 14:39
PRAHA - Sedm návrhů možné česko-romské vlajky je od úterka vystaveno v galerii Artwall, která pro prezentaci umění využívá zeď pod Letenskými sady. Vytvořil je slovenský umělec Tomáš Rafa, který se tak snaží přispět k diskusi o soužití většinové společnosti s menšinami.

Která vlajka je nejlepší? Hlasovat můžete na facebookovém profilu galerie Artwall. foto: Lidovky.cz

Projevy xenofobie a nacionalismu nejen v Česku a na Slovensku, ale i v Polsku či Maďarsku sleduje a dokumentuje několik let. Podle kurátorů galerie by měla vlajka znázorňovat sepjetí romského etnika s Českou republikou.

Od roku 1971 přitom Romové mají svou mezinárodní vlajku. Tvoří ji modrý pruh symbolizující nebe nad zeleným pruhem, který znamená zemi; překrývá je velké červené kolo odkazující na Indii, pravlast Romů. Vlajka se objevuje na mnoha místech romských setkání.

PODÍVEJTE SE:

Návrhů bylo několik desítek. Všechny vytvořil umělec Tomáš Rafa.

Návrhy česko-romské vlajky vycházejí z vlajky české, kterou vždy doplňuje různě ztvárněné zmíněné indické kolo. "Výběrové řízení na česko-romskou vlajku je umělecký projekt. Proces výběrového řízení chápu jako výzvu pro ty, kterým záleží na dialogu. Má za cíl podpořit hledání společného, tedy toho, co nás spojuje," řekl při vernisáži autor návrhu Tomáš Rafa, který zdůrazňuje politickou nezávislost svého projektu.

Kurátorka Lenka Kukurová doplnila, že je pouze shodou okolností vernisáž v době, kdy v Česku eskaluje protiromské násilí. "Projekt by byl aktuální kdykoliv, protože tyto projevy jsou ve společnosti latentně přítomné stále," řekla kurátorka.

Výstavu doplňují záběry z nedávných protiromských demonstrací v Duchcově a Českých Budějovicích. Výstava návrhů vlajky českých Romů dnes začala i v Národní technické knihovně. Sedm návrhů vybrala z autorem předložené série porota, v níž zasedli ředitel občanského sdružení Vzájemné soužití Kumar Vishwanathan, ředitel sdružení Romea Zdeněk Ryšavý, muzikant Vojtěch Lavička, umělec a romista Lukáš Houdek, lidskoprávní aktivisté Lucie Horváthová a David Tišer a Jan Kremer, vexilolog, tedy odborník zabývající se historií a symbolikou vlajek.

Po dobu výstavy mohou lidé o podobě vlajky hlasovat buď v galerii Technické knihovny nebo na Facebooku. Vítězný návrh pak bude předán k užívání Radě vlády pro záležitosti romské menšiny. Podle pořadatelů výstavy je důležitější průběh celé diskuse než to, jaká vlajka bude vybraná. Tomáš Rafa se narodil v roce 1979 v Žilině. Vystudoval obor digitálních médií na Akademii výtvarných umění v Banské Bystrici a studoval také na varšavské akademii. V roce 2011 získal Cenu Oskára Čepana, slovenskou obdobu Chalupeckého ceny.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat