Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nové dokumenty budou o Jarošovi, Baarové i mladém pedofilovi

Kultura

  11:30
Co se chystá v českém dokumentu? Desítku vybraných projektů představí 29. září na veřejné prezentaci v kině Světozor sami jejich tvůrci. Bude mezi nimi i film o horolezci Radku Jarošovi, který točí režisér David Čálek nebo portrét Lídy Baarové Zkáza krásou od Heleny Třeštíkové. Večer završí předpremiéra dokumentu Veroniky Liškové Danielův svět, který bez předsudků nahlíží do světa české pedofilní komunity.

Z filmu Cesta vzhůru o horolezci Radku Jarošovi (režie Petr Hanousek). foto: Institut dokumentárního filmu

Akci přístupnou veřejnosti pořádá už od roku 2005 Institut dokumentárního filmu společně s Českým filmovým centrem. V rámci večera bude slavnostně prezentován nový katalog připravovaných dokumentárních filmů Czech Docs 2014 – 2015

Loni se v rámci Panelu připravovaných dokumentů představil také snímek Gottland.

Je cesta vzhůru ta jediná?

Po názvem Cesta vzhůru vzniká dokument o známém horolezci Radku Jarošovi, mapující jeho životní cestu, která vedla až na vrchol poslední osmitisícovky. Autorům ale nejde o klasický sportovní dokument. „Pokusíme se zjistit, co ho vede k tomu, že celý život dokáže balancovat na hraně mezi životem a smrtí.

Nebude to ale klasický sportovní film. Chceme zachytit stopu člověka, který se ani v těch nejnáročnějších podmínkách nevzdal ryzího lidství, nikdy nenechává ve vichřici pod vrcholem dobré srdce a starost o druhé. Vrcholový sportovec, pro něhož vítězství je důležité, ale ne na prvním místě,“ říkají tvůrci. Chtějí si spolu s divákem položit otázku, jestli je vrchol kariéry v životě to nejdůležitější, nebo jde i o jiné hodnoty. Odpověď budou hledat prostřednictvím rozsáhlého Jarošova archívu i rozhovory s členy jeho rodiny.

Vzdorující Lída Baarová

Osud herečky Lídy Baarové nepřestává zajímat historiky ani filmaře. Po Petru Hátlovi a jeho epizodě z filmu Gottland se k tomuto tématu obrací i zkušená dokumentaristka Helena Třeštíková. Její chystaný film Zkáza krásou, který vzniká v koprodukci České televize, chce představit Baarovou a její život jako paralelu antické tragédie. 

„Krása, láska, sláva, zavržení, trest, útěk, ztráta domova a nakonec smíření se vším v moudrosti stáří. A tak jako i v antických tragédiích tím vším prochází dramatické politické zvraty. Ty ve dvacátém století v Evropě neminuly nikoho, ani kdyby celý život neopustil svůj rodný domek. Natož pak ženu výjimečně krásnou, ambiciózní a slavnou,“ píší tvůrci v autorské explikaci. „Stará opuštěná dáma – a přeci kdysi slavná femme fatale, jejímuž kouzlu se chystal podlehnout Hitler, než ho předběhl jeho ministr Josef Goebbels. Krásná Lída je uhranuta jeho mocí. Osciluje mezi láskou a strachem. Chce před ním utéci do Hollywoodu, kam jí zvou, ale nenalézá dost odvahy na to aby opustila Evropu. A Evropa se právě pomalu propadá do zničujícího víru, který později strhne i Lídu...“

Polská mise Klusáka a Remundy

Český Pepík jede do Polska poznat lásku k Bohu  - to je název projektu, na kterém pracuje známé tvůrčí duo Vít Klusák a Filip Remunda. „Co se stane, když je představitel nejateističtějšího národa v Evropě Čech Pepík vyslán do nejpobožnější země EU Polska?,“ ptají se autoři. Jejich film popisují jako performativní dokument ve stylu Borata o dvou sousedních státech s velmi odlišným pohledem na náboženství.

Filip Remunda a Vít Klusák

Dialogy duše s tělem

Téma psychosomatických kořenů nemocí se rozhodla ve svém autobiografickém filmu Let viny rozkrýt režisérka Tereza Tara. Její film vypráví o cestě z nemoci k uzdravení. Impulsem k filmu se stalo autorčino ledvinové onemocnění a návštěva lékaře, který nedokázal odpovědět na to, proč onemocněla. Proto se Tara rozhodla, že bude svou nemoc brát jako příležitost změnit svůj život k lepšímu, a obrátila se na odborníky, kteří se zabývají psychosomatickými kořeny nemocí. Cesta, na kterou se vydala, je cesta poznání souvislostí vlastního života, rodinné historie a příběhů z daleké minulosti, které se stávají lékem pro tělo i duši.

Podobné téma, jak naše fyzické zdraví ovlivňuje psychiku, zajímá i Andreu Culkovou, která se ve filmu Cukr-Blog vydala pátrat po tom, jak moc nás všechny ovlivňuje konzumace nenápadné drogy zvané cukr. Přivedla ji k tomu opět vlastní zkušenost - poté, co byla aktuálně ohrožená těhotenským diabetem, byla Culková donucena ze dne na den přestat konzumovat rafinovaný cukr.

Když se dostavily abstinenční příznaky, začala autorka zjišťovat, jak obtížné je zbavit se této návykové látky a jak těžké je na trhu nalézt ty, které cukr neobsahují. Cukr je totiž vlastně skoro ve všem – od rohlíku, chleba, nejrůznějších polotovarů až k pivu, konzervované zelenině, slaným brambůrkům a uzenině, je v cigaretách, reklamě, v politice. Režisérka se investigativně pouští do zkoumání důsledků staleté konzumace cukru na jednotlivce a společnost a objevuje pozoruhodné souvislosti mezi duševními nemocemi, poruchami chování a nadměrnou konzumací cukru. Film se pohybuje na hranici historického thrilleru, vědecké observace a sociálně angažovaného filmu.

Panel připravovaných dokumentů nabízí živá setkání s tvůrci. Na snímku režisér...

K dalším projektům, které budou v rámci Panelu připravovaných dokumentů prezentovány, patří televizní cyklus Kmeny. Ten je svými tvůrci charakterizován jako „dokumentární výprava do tajemného světa městských subkultur.“ Na cyklu se podílí více než deset autorů, například Pavel Abrahám, Bohdan Bláhovec, Daniela Gébová, Petr Hátle, Jan Látal, Adam Oľha, Štepán Vodrážka nebo Jan Zajíček. Seriál mapuje 16 výrazných městských subkultur s důrazem na jejich vizuální projev, přičemž každý díl se věnuje vždy jednomu kmenu. Jednotlivými kmeny jsou graffiti, trash metal, gothici, hackeři, hiphopeři, hooligans, kulturisté, motorkáři, cosplay, straight edge, tattoo, tuningáři, skinheads, punkeři, neohippies a hipsteři.

Představen bude také film Tomáše Hodana Karel Zeman - filmový dobrodruh, životopisný film, který se ohlíží za životem, dílem a významem klasika českého i světového světového filmu, dále film Girl Power režisérky Sany ženách, které zasvětily své životy graffiti a street artu a film Gadžo Tomáše Kratochvíla, který se ve zkrácené podobě už představil v cyklu Český žurnál.

Tabu pedofilní orientace

Prezentaci projektů zakončí předpremiérová projekce filmu Danielův svět Veroniky Liškové. Citlivě natočený snímek prostý jakékoliv senzacechtivosti popisuje soukromé peklo mladého muže, který se vyrovnává se svou pedofilmí orientací. Snímek se snaží upozornit na to, že předsudky spojované s touto sexuální orientací jsou často neoprávněné a sami pedofilové nejsou automaticky nebezpeční - podle statistik až 90% trestných činů na dětech spáchají „normální“ heterosexuálové, často z okruhu rodiny napadeného dítěte.

Z filmu Danielův svět.

"Film mohl vzniknout jen díky důvěře a odvaze řady lidí. V první řadě hlavního hrdiny Daniela a dalších členů pedofilní komunity. Vedle producentů snímku pak rozhodně velkou odvahu prokázala Česká televize, když se rozhodla toto kontroverzní téma podpořit", říká Veronika Lišková, režisérka dokumentu, který vznikl v koprodukci společnosti Vernes a České televize v rámci Tvůrčí skupiny Martiny Šantavé. Film bude soutěžit na MFDF Ji.hlava v  sekci Česká radost. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!