Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nové knihy: finský Zmrzlinář, poezie pro děti i Nesboova Červenka

Kultura

  17:00
Katri Lipsonová napsala tajemný román zasazený i do někdejšího Československa, Jo Nesbo se vrací se svou Červenkou a nositel ceny Magnesia Litera Radek Malý přichází s poezií, která dětem odhaluje tajemství moře.

Jo Nesbo: Červenka foto: Reprofoto

Svůj nový román Zmrzlinář přijede příští týden do Prahy osobně představit finská autorka Katri Lipsonová. Zmrzlinář je tajuplná skládačka bez konce, plná náznaků, otázek, navzájem provázaných náhod a netušených souvislostí. Děj románu je zasazený z velké části do Československa čtyřicátých až počátku devadesátých let 20. století a nabízí vedle ojedinělého čtenářského zážitku i určitý bonus v podobě velmi neotřelého pohledu zvenčí na nás, na naše nedávné dějiny či kulturní dědictví.

Katri Lipsonová : Zmrzlinář

Katri Lipsonová : Zmrzlinář

Katri Lipsonová se narodila v Helsinkách v roce 1965, vystudovala medicínu ve Švédsku na univerzitě v Uppsale a jako lékařka působila ve Švédsku i v Africe. Její debutový román Kosmonaut byl nominován na Cenu Finska v roce 2008 a vyhrál cenu pro debut deníku Helsingin Sanomat za rok 2008. Za román Zmrzlinář získala cenu EU 2013 za literaturu. Při své pražské návštěvě bude mít autogramiádu Palác knih Luxor na Váslavském náměstí (20. 3. od 16,00), beseda s autorkou a překladatelem Vladimírem Piskořem proběhne ve stejný den od 18.30 v Galerii Vernon (Janáčkovo nábřeží 21).

Anne Gesthuysenová: Jsme přece sestry

Anne Gesthuysenová: Jsme přece sestry

Sesterská láska na pozadí dějin

Tři sestry, tři životy, tři lásky — a portrét celého století. Anne Gesthuysenová napsala strhující knihu o svých úchvatných pratetách, které byly nuceny čelit předsudkům své doby. Všechny tři se setkávají na oslavě stých narozenin jedné z nich — moralistky Gertrudy...  Německá spisovatelka zajímavě proplétá současnost s minulostí; její kniha je ohňostrojem příběhů, které se odehrávají na pozadí celého dvacátého století, příběhů, které ukazují, že krev nejspíš opravdu není voda. Kniha vychází pod titulem Jsme přece sestry.

Staronová Nesboova Červenka

V novém českém vydání vyjde detektivní román oblíbeného norského bestselleristy Nesboa. Některé jeho knihy, jako právě Červenka u nás vyšly cházely již dřív (pod názvy Červenka nese smrt) v nakladatelství MOBA, nyní začalo nové překlady vydávat nakladateství Kniha Zlín loni. Jako první to byl Netopýr, následovali Švábi, a nejnověji právě Červenka. Ta vyjde v rámci knižního čtvrtka sice až 20. března, už nyní je ale k dispozici jako e-kniha, respektive její část. Za zvýhodněnou nou cenu je možné zakoupit první třetinu elektronické knihy a zbytek dokoupit 20.3., až bude kniha oficiálně v prodeji.

Pro děti: Moře slané vody

"Velké ryby Malé ryby / Každý člověk dělá chyby / Velké moře Malé moře / Každý skrývá svoje hoře," tak začíná kniha veršů  Moře slané vody básníka Radka Malého. Ten před dvěma lety zaujal sbírkou Listonoš vítr, jež získala cenu Magnesia Litera v kategorii kniha pro děti a mládež. Tentokrát se Malý věnuje tajemstvím moře, jeho krutosti, nádheře i velkoleposti. Jeho verše jako v případě minulé sbírky doslova podkreslil, dotvořil a ozdobil malíř a ilustrátor Pavel Čech. Sbírka je věnována dětem a jejich dědečkům a oba tvůrci se v ní věnují tajemstvím moře, jeho krutosti, nádheře i velkoleposti.

Radek Malý: Moře slané vody

Radek Malý: Moře slané vody

"Verše pro Moře slané vody mě napadaly hlavně během procházek po plážích Baltského a Severního moře. A hned tři básničky vznikly během divoké plavby z Brém na ostrov Helgoland. Chtěl jsem, aby se to houpání, ale taky hořkoslaná chuť moře a poklid jeho nekonečných obzorů s blikajícími majáky dostaly do slov a obrázků. Aby každý čtenář mohl uslyšet tu velkou vodu šplouchat v sobě," říká Karel Malý

 

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva
Vyhrajte 1 000 Kč na kočárky a další dětské zboží od ovocných příkrmů Deva

Společnost Deva Nutrition, český výrobce vysoce kvalitních dětských příkrmů, pro nás připravil soutěž o vouchery v hodnotě 1 000 Kč!