Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nové pražské kino láká na nejen na filmy, ale i přednášky a virtuální videopůjčovnu

Kultura

  12:00
V červnu své brány otevře kreativní filmový prostor Edison Filmhub jen pár kroků od Jindřišské věže. Divákům ale nenabídne jen filmy, ale i přednášky, semináře a příjemnou kavárnu.

V červnu své brány otevře kreativní filmový prostor Edison Filmhub jen pár kroků od Jindřišské věže. Divákům ale nenabídne jen filmy, ale i přednášky, semináře a příjemnou kavárnu. foto: Edison Filmhub

„Edison vychází vstříc kulturnímu publiku, které chce něco víc a potřebuje pomoc v podobě kvalitní filmové mapy. Nabízí kurátorský výběr filmů, debaty k tématům, zkrátka kontext. Je pro všechny, kteří nemusí kulturu „plexů“ a chybí jim stylové, voňavé kino café v centru,“ říká ředitel Film Europe Ivan Hronec. 

Nové pražské kino láká na nejen na filmy, ale i přednášky a virtuální...
Filmhub se nachází ve funkcionalistické budově, kde je k dispozici špičková...

Virtuální videopůjčovna

Edison Filmhub

Název Edison je vzácnou náhodou. Jde o skutečné jméno transformační stanice postavené špičkovým českým architektem F. A. Librou v letech 1926 – 1930 na zakázku pro pražské Elektrické podniky. Zároveň je to jméno vynálezce, který dal světu nejen žárovku umožňující fungování kina, ale i Kinetoskop, který byl svého druhu prvním VOD zařízením.

Filmhub se nachází ve funkcionalistické budově, kde je k dispozici špičková projekční technika, pohodlná křesla i designová kavárna. Jde o kino v prostoru, který kinem nikdy nebyl, a také úplně první kino, které se otevírá jako tradiční kino a zároveň VOD platforma, tedy „virtuální videopůjčovna“.

„Na začátku kinematografie převládl skupinový koncept bratří Lumierů, kteří chápali film jako dílo skupinového zážitku. Dnes nás Netflix přesvědčil, že audiovizuální dílo je možné kvalitně vnímat i individuálně a idea individuální percepce Edisonova Kinematografu se vrací v podobě dnešních chytrých telefonů. Proto je EDISON Filmhub s jeho propojením KINA a VOD platformy elegantním a aktuálním řešením pro dnešní dobu,“ vysvětluje Ivan Hronec.

Edisonova transformační stanice, v níž se nachází kino, je významnou funkcionalistickou pražskou stavbou. V roce 1930 ji doplnila jedna z prvních kinetických plastik v Československu od sochaře Zdeňka Pešánka, která inspirovala ikonický film české filmové avantgardy Světlo proniká tmou Otakara Vávry a Františka Piláta. Sama plastika se nedochovala, ale její obraz udává tón interiéru Edison Café. Palác Edison je součástí pražské památkové rezervace i památkou UNESCO. 

První interaktivní film v dějinách. Ve Světozoru oslaví 50 let Činčerův Kinoautomat

A na co se můžete těšit? Prvním filmem, které budou v kině promítat je snímek Poslední večery na Zemi nejtalentovanějšího ze současných čínských filmařů Gan Biho. Snímek je magickou meditací o prostoru a času i enigmatickou básní o ztrátě a bolesti. Poté bude hostit Přehlídku britského filmu Film is Great, která uvede šest premiérových titulů a dalších 10 filmů z produkce Velké Británie.

Autor:

Mohlo by vás zajímat