Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novináři se Šifře vysmáli

Kultura

  9:22
Cannes - Výbuchy smíchu v klíčových dramatických momentech, ticho přerušené jen několika pískoty na konci filmu. Takto chladně reagovala většina z 2000 novinářů a kritiků na film Šifra mistra Leonarda, který je filmovým ztvárněním stejnojmenného knižního bestselleru Dana Browna.

Audrey Tautou foto: VALERY HACHEAFP

Novináři měli možnost film vidět v Cannes v předpremiéře v úterý večer, tedy pár hodin před jeho oficiálním uvedením na mezinárodním filmovém festivalu. Dvě a půl hodiny trvající snímek režiséra Rona Howarda reprodukuje podle novinářů dosti věrně obsah Brownova kontroverzního románu, jehož klíčovým sdělením je, že Ježíš měl s Máří Magdalénou dítě, jehož potomci stále žijí.

Toto tvrzení, které po vydání knihy vyvolalo velké protesty a ostré kritiky duchovních i věřících v mnoha zemích světa, provázely v promítacím sále v Cannes zaplněném k prasknutí jen salvy smíchu.

Také jedna zvlášť melodramatická sekvence v podání Toma Hankse prý vzbudila dlouhotrvající smích a chichotání se pak ozývalo do konce filmu. Těsně před koncem prý sice odešlo jen několik novinářů, ale po skončení projekce se ani neozval žádný aplaus, který je podle agentury AP v Cannes obvyklý i u špatných filmů.

Reakce kritiků, které po východu ze sálu oslovily světové agentury, se ubíraly stejným směrem. "Dech beroucí kniha, která zaznamenala mezinárodní úspěch, se na plátně proměnila v těžkou a temnou záležitost," uvedl kritik vlivného hollywoodského časopisu Variety. Hlavní hrdinové představovaní  Hanksem a Audrey Tautouovou si prý navíc na plátně příliš nerozuměli. "Nebylo to příliš srozumitelné. Věta, která má být klíčovým sdělením filmu, byla přijata výbuchy smíchu nebo spíš úsměšky, to hovoří za vše," řekl kritik listu Times of India Gerson Da Cunha.

"V tom filmu nic opravdu nefungovalo. Není to napínavé, není to romantické, a už vůbec ne zábavné," řekl kritik amerického listu Boston Herald. Podle Petera Brunetta z Boston Globe byl snímek "skoro stejně špatný jako kniha". "Tom Hanks byl zombie, naštěstí tam byl Ian McKellen. Je to příliš mnohomluvné," dodal.

"Lidé byli rozpačití, nebyl žádný potlesk, jen ticho," řekla Margherita Ferrandinová z italské televize RAI 3. "Přečetla jsem knihu jen do poloviny a nudilo mě to. Je to strašné," dodala.
Kritikovi amerického kanálu CBS 5 Jamesi Rocchimu film připadal jako "králíček z reklamy na baterky, který jde a jde a jde, ale ne správným směrem".
Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat