Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Novou tvorbu originálního tvůrce představí jubilejní výstava Karel Malich 91

Kultura

  12:00
Výstava, která se od středy koná v pražské Galerii Sklenář při příležitosti 91. narozenin malíře a sochaře Karla Malicha, nabídne do 17. ledna 2016 jeho díla, která vznikla v posledních dvou letech. Dva okruhy výstavy představují to nejaktuálnější, s čím se v poslední době Malich zabýval - nástěnné plastiky v přední části výstavního sálu a grafické listy v části druhé.

Z otevření výstavy Karel Malich 91 v galerii Zdeněk Sklenář. foto: ČTK

„Ta díla ještě voní novotou, jsou neposkvrněná, je to mravnost, čistota, zářivá energie, je to světlo. Prostě je úžasné, že v takovém věku může někdo takto zářit,“ řekl ČTK na dnešní vernisáži galerista Zdeněk Sklenář, který Malichovo dílo označuje za ‚očistné‘. „Karel Malich je vynikající sochař, kreslíř a malíř, všechna jeho díla mají vizionářskou povahu,“ dodal.

Výstava Karel Malich 91 je podle galeristy poctou a zároveň představuje Malicha v jednadevadesátém roce života.

Z otevření výstavy Karel Malich 91 v galerii Zdeněk Sklenář.
Z otevření výstavy Karel Malich 91 v galerii Zdeněk Sklenář.

V Praze se Malich představil před dvěma lety na výstavě v Jízdárně Pražského hradu, kterou za tři měsíce vidělo přes 33.000 lidí. „To, že sem chodily celé generace, od nejmladších lidí v doprovodu babiček a dědečků, základní i vyšší školy, je velikánským dokladem toho, že naše společnost je citlivá vůči kráse, a na to můžeme být hrdi,“ konstatoval tehdy Sklenář, který patří k nejznámějším českým soukromým galeristům. Malichově tvorbě se věnuje dlouhodobě. Vlastnil galerii na Smetanově nábřeží, kterou však před více než dvěma lety zničil výbuch plynu.

Loni olomoucké Muzeum umění také uspořádalo výstavu věnovanou Malichovi. Nabídlo kolekci jeho kreseb a plastik, které muzeum vlastní. Sbírka čítající čtyři desítky děl dostala název Vnitřní světlo a byla pořádána při příležitosti autorových devadesátin.

Jedinečný sochař, malíř, grafik a autor typických drátěných plastik Malich se narodil 18. října 1924. Tvoří i koláže a reliéfy. Má blízko k nezvyklým uměleckým materiálům, jako jsou třeba dráty, stejně jako k barvám na jasných a pestrých pastelech. Novátor abstraktního umění se ve svém uměleckém životě zabýval krajinomalbou, sochařstvím, prací s plexisklem, prací s dráty a kresbou pastelem. Současně se zajímal o fyziku a četl díla předních fyziků moderní doby.

Od roku 1958 je tento vrcholný výtvarný solitér členem skupiny SČUG Hollar a od roku 1963 je členem Skupiny Křižovatka. V roce 2007 získal za výtvarné umění a architekturu Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby a výtvarného umění a architektury.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...