Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový dokument o Jirousovi má v názvu jeho vězeňské číslo

Kultura

  13:00
PRAHA - Režisérka Monika Le Fay představila dokumentární film s názvem 04826 Jirous o básníku Ivanovi Martinu Jirousovi zvaném Magor.

Básník Ivan Jirous foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Přibližně hodinový dokument, jehož název odkazuje k vězeňskému číslu často vězněné významné postavy tuzemského disentu, uvede v sobotu 10. listopadu Česká televize.

Le Fay začala dokument připravovat s Jirousovým požehnáním ještě za jeho života. Použité záběry pocházejí z let 1986 až 2011. Jirous, který zemřel loni 9. listopadu, je v dokumentu přítomen v podobě dosud nezveřejněných archivů či audionahrávek, ve kterých čte své básně. Tuto nahrávku Magorova nezaměnitelného hlasu režisérka použila jako leitmotiv celého filmu.

Ivan M. Jirous

Básník, publicista a výtvarný kritik Jirous byl odpůrcem komunistického režimu a významnou postavou prostředí normalizačního undergroundu. Jeho klíčovým textem byla Zpráva o třetím českém hudebním obrození z roku 1975, která byla "programovým prohlášením" českého undergroundu. Spolupracoval se skupinou The Plastic People of the Universe, z politických důvodů byl celkem osm a půl roku ve vězení. Je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za sbírku Magorovy labutí písně.

Dokument nabízí vedle archivních záběrů rozhovory s Jirousovou ženou Juliánou, dcerami Františkou a Martou, synem Danielem i s jeho přáteli Karlem Schwarzenbergem, Ladislavem Heryánem, Vratislavem Brabencem, Miroslavem "Skalákem" Skalickým, Josefem Janíčkem, nebo Jiřím Kabešem. "Byl velmi intenzivní, zajímavý a přitažlivý," vzpomíná na Jirouse jeho žena.

Le Fay se nevyhýbá kontroverzním Jirousovým stránkám, ukazuje ho jako citlivého básníka i hospodského rváče, provokatéra a muže, který sice touží po rodinném životě, ale není ho schopen. Kněz Ladislavem Heryán ve snímku například upozorňuje, že Jirous napsal čtyři desítky básní o panně Marii, ale všichni si budou pamatovat jeho často používané vulgarity.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat