Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový Star Trek bude díky Netflixu on-line ve 188 zemích včetně Česka

Kultura

  10:27
Americká streamovací služba Netflix, která je od ledna dostupná i v ČR, nabídne svým zákazníkům všechny epizody chystaného nového seriálu Star Trek, který od ledna 2017 odvysílá televizní kanál CBS. Dostupné budou vždy 24 hodin po premiéře.

Star Trek foto: Reprofoto

Netlix nabídne Star Trek uživatelům ve 188 zemích včetně Česka, s výjimkou USA a Kanady, kde seriál odvysílá kanál CBS. Už na konci letošního roku Netflix zpřístupní také starší poklady ze Star Treckové knihovny – bude to všech 727 epizod ikonického televizního seriálu včetně původní série Star Trek (vysílaný 1966-1969), dále Star Trek: Nová generace (1987–1994), Star Trek: Hluboký vesmír devět (1993–1999), Star Trek: Vesmírná loď Voyager (1995–2001) a Star Trek: Enterprise (2001–2004).

Nová série se začne natáčet v Torontu letos v září, vysílat by se měla v lednu 2017. Seriál se vrátí na obrazovky poprvé od roku 2005 s novou lodí, novými postavami a novou misí, přinese ovšem stejné ideje a naději pro budoucnost, které by mohly inspirovat mladou generaci – uvádí ve své zprávě Netflix.

Za novým seriálem, který má být postaven na původních scénářích „otce“ Star Treku Gena Roddenberryho, stojí producenti Alex Kurtzman a Bryan Fuller. Fuller se podílel už na sériích Hluboký vesmír devět a Vesmírná loď Voyager, Kurtzman je spoluscenárista a producent nových filmů z obnovené série Star Trek (2009) a Star Trek: Do temnoty (2013). Obsazení ani režiséři zatím nejsou známí.

STAR TREK - od odmítnutí k cenám Emmy a milionům fanoušků

Dnes kultovní seriál nezačínal snadno. Autor Star Treku, bývalý policista a pilot Gene Roddenberry (1921 - 1991), jako poměrně zkušený scénárista obcházel skoro dva roky televizní studia se svou ideou seriálu z daleké budoucnosti. Nakonec uspěl u stanice NBC a 8. září 1966 byl odvysílán první díl série, která si získala po celém světě miliony fanoušků. Od té doby doby se na obrazovkách objevilo přes 700 dílů několika hraných řad a dokonce dvě animované řady. Na seriál navázala více než desítka celovečerních filmů. V sedmdesátých letech se Star Trek rozvinul do jedinečného kulturního fenoménu. Získal také 31 cen Emmy i několik cen BAFTA.

Posádku lodi Enterprise, jež se v roce 2264 vydává na pětiletou cestu do hlubin vesmíru, tvořily kromě mužů ženy, nechyběli černoši či příslušníci mimozemských civilizací - jako třeba pan Spock, Vulkánec s typickýma špičatýma ušima. V čele lodi stál kapitán James T. Kirk. Později následovaly příběhy lodi Voyager, které se odehrávají koncem 24. století a jejíž kapitánka se stala v historii filmové a televizní science fiction první ženou, která jako hlavní postava seděla na kapitánském křesle.

Fanouškům Star Treku se říká „trekkies“ a řadí se mezi ně i známé osobnosti jako Bill Gates, Arnold Schwarzenegger nebo Whoopi Goldbergová. Početnou základnu mají také v České republice.

V roce 1979 měl premiéru první celovečerní film s velkolepou výpravou i triky nazvaný jednoduše Star Trek: Film. O tři roky později byl do kin uveden Star Trek II: Khanův hněv, který byl koncipován spíše jako akční film. Poslední, desátý film z první série (Nemesis) byl uveden v roce 2002 a stal se nejméně komerčně úspěšným z celé série. Naopak, nejlépe se vedlo dobrodružství Star Trek VIII: První kontakt z roku 1996, které po uvedení do kin utržilo 30,7 milionů dolarů, celkově pak 150 milionů dolarů.

Na kultovní seriál se rozhodl obnovenou filmovou sérií navázat režisér Jeffrey Jacob Abrams, který příběh převyprávěl úplně od začátku. Jeho největší ambicí prý bylo, aby film odehrávající se v budoucnosti vypadal, jakoby ho v budoucnosti točili. První Star Trek nové série měl premiéru v kinech v roce 2009 a zaznamenal slušný divácký úspěch a vysloužil si i pochvalné recenze. Na tento film navazuje Star Trek: Do temnoty (2013), který se krátce po svém uvedení stal nejvýdělečnějším snímkem celé ságy.

Star Trek
Představitel Spocka ve sci-fi Star Trek Leonard Nimoy zemřel ve věku 83 let.

Letos v létě (v USA 22. července, v ČR 18. srpna) má premiéru nový filmový Star Trek, s podtitulem Do neznáma, v režii Justina Lina (Rychle a zběsile), ve sterém si v hlavních rolích zahrají stejně jako v předchozím filmu Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Simon Pegg, Karl Urban nebo nedávno zesnulý Anton Yelchin. J. J. Abrams zůstal jako producent.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat