Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Novým Kruegerem z Elm Street bude J. E. Haley, Rorschach z Watchmen

Kultura

  11:24
PRAHA - Na konec dubna příštího roku se chystá premiéra remaku hororové klasiky Noční můra v Elm Street. Změn bude hodně, tou nejvýraznější je obsazení titulní role Freddyho Kruegera.

Noční můra v Elm Street (A Nightmare on Elm Street) foto: Warner Bros. PicturesReprofoto

Noční můra v Elm Street (A Nightmare on Elm Street) patří spolu s Halloweenem a Pátkem třináctého (Friday the 13th) k nejlepším osmdesátkovým hororům. Původní režisér Noční můry Wes Craven postoupil svou funkci Samuelu Bayerovi, který má profesionální zkušenosti zatím jen s videoklipy a hudebními dokumety: pod jeho dohledem vznikaly např. snímky The Best of Bowie, Metallica: The Videos 1989 - 2004, koncert Green Day: Bullet in a Bible nebo Smashing Pumpkins: 1991 - 2000 Greatest Hits Video Collection.

Největší změnou Noční můry v Elm Street zůstává obsazení hlavní role Freddyho Kruegera. Kultovního záporáka Roberta Englunda nahradí Jackie Earle Haley, který na sebe výrazně upozornil teprve nedávno rolí Rorschacha ve snímku Watchmen. Ten ho po dlouhé době skomírající filmové kariéry vystřelil na výsluní.

Sex, alkohol a brutální masakry teenagerů
Craven, který je považován za jednoho z největších hororových guru posledních třech dekád (ještě před Noční můrou přišel v roce 1977 s filmem The Hills Have Eyes, který se dočkal již dvou remaků a je také autorem tří dílů Vřískotu), se sám ujal částí scénáře.

Natočením prvního dílu Noční můry v roce 1984 odstartoval novou vlnu tzv. slasher filmů, v nichž se mísil sex, alkohol a brutální masakry teenagerů. Původní série Noční můry v Elm Street má sedm dílů (Freddyho pomsta 1985, Bojovníci ze sna 1987, Vládce snu 1988, Dítě snu 1989, Poslední noční můra 1991 a finální Nová noční můra z roku 1994). Docela zajímavým snímkem je horor Freddy proti Jasonovi (Freddy Vs. Jason) z roku 2004, kde se proti sobě postaví dvě ikony zla: Freddy z Elm Street a Jason Voohees z Pátku třináctého.

Nesmrtelná Noční můra v Elm Street zůstane jednou provždy symbolem strachu. Mladá dívka Nancy zažívá děsivé noční můry. Její spolužáci, které pronásledují podobné představy, jsou zatím masakrováni odporným netvorem, jenž se jim zjevuje ve snech. Když policie nedbá jejího varování, musí se Nancy sama postavit zabijákovi v jeho vlastním světě. Zabijákem je Freddy Krueger, vrah dětí, kterého upálili jeho rodiče.

Autoři:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...