Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve věku 81 let zemřela Marie Versini. Herečka se proslavila jako Vinnetuoa sestra Nšo-či

Kultura

  11:32
Ve věku 81 let v Guingampu v Bretani zemřela francouzská herečka Marie Versini, která se proslavila především rolí Nšo-či ve filmu Vinnetou. Herečka se dlouhodobě léčila s následky vážného pádu. O jejím úmrtí informoval německý deník Bild.

Herečka před dvěma lety upadla ve svém domě v Paříži, následkem čehož si způsobila několik zlomenin a vážné poranění hlavy.

Z následků četných zranění se zotavovala pomalu a byla odkázána na odbornou pomoc svého ošetřovatele. „Nic už není jednoduché, ani čekání na to, až bude líp,“ řekla v posledním rozhovoru pro Bild.

Představitelka sestry apačského náčelníka Nšo-či zemřela 22. listopadu. Po smrti už je i Pierre Brice, který si zahrál Vinnetoua a Lex Barker, který se chopil role Old Shatterhanda.

Marie Versiny pocházela z rodiny středoškolského učitele původem z Korsiky. Tanci a herectví se věnovala již od útlého věku, v 17 letech se stala členkou divadelní scény Comédie-Française. Zde úspěšně účinkovala, například v Shakespearově dramatu Romeo a Julie. 

Svou první větší roli získala v roce 1958 v anglickém snímku A Tale of Two Cities. Později se objevila v dalších zahraničních filmech, například v americkém snímku Pařížské blues.

V roce 1963 vyhrála konkurz na svoji nejznámější roli Vinnetouovy sestry Nšo-či ve snímku Vinnetou. Následovalo několik dalších dobrodružných filmů, které vznikly podle předlohy knih Karla Maye. 

O jedenáct let později se herečka provdala za scenáristu a režiséra Pierra Vialetta, v jehož snímcích pak sama často figurovala. Manželův zdravotní stav se však nakonec stal důvodem, proč v roce 1984 opustila svět filmu. 

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat