Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

O Oscara bude bojovat Zelenkův film. S ‚devadesátiletým‘ papouškem v hlavní roli

Kultura

  11:27
PRAHA - Česká republika vyšle do souboje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film snímek Ztraceni v Mnichově režiséra Petra Zelenky. Rozhodlo o tom hlasování členů České filmové a televizní akademie. Akademici vybírali z 49 českých hraných, dokumentárních a animovaných snímků. Za ČFTA o tom ve čtvrtek informovala Eliška Míkovcová.

Scéna z filmu Ztraceni v Mnichově foto: Lucky Man Films

Zelenkův film se pohybuje na hranici politické satiry, fikce a filmu o filmu. Jeho důležitým prvkem je papoušek, který kdysi patřil jednomu z aktérů mnichovské dohody, francouzskému premiérovi Édouardu Daladierovi. Snímek letos dostal tři Ceny české filmové kritiky - za nejlepší film roku 2015, za nejlepší režii a scénář. Odnesl si také dva České lvy - za scénář a za střih.

Termín pro zaslání svých kandidátů do boje o Oscara za nejlepší cizojazyčný film vyprší 3. října. Americká filmová akademie ze seznamu vybere devět filmů a z nich posléze konečných pět finalistů, které oznámí 24. ledna příštího roku. Vítěz bude vyhlášen na slavnostním ceremoniálu 26. února.

Na letošní Oscary ČFTA nominovala snímek Domácí péče režiséra a scenáristy Slávka Horáka, který se nakonec nedostal do finálové nominace. Oscara v této kategorii získal maďarský film Saulův syn.

Hlasování, ve kterém akademici vybrali snímek reprezentující českou kinematografii v boji o Oscary, se konalo od 1. do 14. září. Mezi vysoce hodnocenými filmy se za snímkem Ztraceni v Mnichově umístily Rodinný film, Učitelka, Já, Olga Hepnarová a Nikdy nejsme sami.

Ztraceni v Mnichově se dotýká dějinného tématu mnichovské dohody, kombinuje realitu a fikci, často až na hranici absurdity. Dějová linie sleduje příběh devadesátiletého papouška, který kdysi patřil Édouardu Daladierovi. Za dramatických okolností jej unese český novinář Pavel a na základě papouškových kontroverzních citací Daladiera rozpoutává mezinárodní politický skandál.

„Petr Zelenka natočil neotřelý, vtipný a chytrý film. Film v loňském roce získal dvě ceny Český lev. Svým tématem a originálním zpracováním velice dobře rezonuje i se zahraničním publikem. Vzbudil mimořádný ohlas například na Londýnském filmovém festivalu a dostal se do užšího výběru filmů na European Film Awards,“ uvedl producent filmu David Ondříček.

Světová premiéra Zelenkova snímku natočeného podle jeho vlastního námětu a scénáře se uskutečnila 8. října 2015 na 59. ročníku Londýnského filmového festival. Do tuzemských kin film vstoupil 22. října.

Dějová linie sleduje příběh devadesátiletého papouška, který kdysi patřil...
Marcial Di Fonzo Bo ve filmu Ztraceni v Mnichově
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat