Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nominace do Magnesie Litery dostalo 27 knih a šest blogů, vrací se cena za publicistiku

Kultura

  16:04aktualizováno  21:08
Praha - Ocenění v rámci 16. ročníku knižních cen Magnesia Litera má šanci získat 27 knih a šest blogů. Mezi nimi nechybí kniha Stingl Miloslav. Biografie cestovatelské legendy od Adama Chrousta, který nad obsáhlou publikací aspirující na Literu za nakladatelský počin spolupracoval s tímto světoznámým českým cestovatelem.

Z nominace na Magnesii Literu v Knihovně Václava havla foto:  Petr Topič, MAFRA

V každé z osmi kategorií jsou tři nominace, jen původní domácí próza má nominací šest. Pořadatelé cen letos zaznamenali rekordních 352 přihlášených knih ze 134 nakladatelství či jiných subjektů. V úterý o tom informoval předseda pořádajícího spolku Litera Pavel Mandys.

Vedle vítězů jednotlivých kategorií vyhlásí i knihu roku, kterou se loni stal román Daniely Hodrové Točité věty. Cenami chtějí organizátoři více propagovat kvalitní českou beletrii. Vítězové 16. ročníku budou vyhlášeni na Nové scéně Národního divadla 4. dubna v živém přenosu České televize. Po vyhlášení výsledků se většinou prodeje oceněných knih výrazně zvýší.

Do Litery se letos vrací cena za publicistiku. V soutěži byla již dříve, pořadatelé pak od jejího udílení ustoupili. V letošních nominacích jsou Ondřej Kundra (Putinovi agenti), Terezie Pokorná a Edita Onuferová (RR rozhovory) a Kateřina Šedá (Brnox). V nejpočetněji obsazené kategorii Litera za prózu je také kniha Marka Šindelky Únava materiálu, k jejímuž napsání autora přivedla zpráva o nálezu těl 71 mrtvých uprchlíků v odstaveném chladírenském voze na dálnici mezi Budapeští a Vídní.

Ocenění v rámci 16. ročníku knižních cen Magnesia Litera má šanci získat 27...
Jan Kanzelsberger (vlevo) a Pavel Mandys (vpravo) na tiskové konferenci.

Porotci dále vybírali nominované knihy na Literu za poezii, knihu pro děti a mládež, literaturu faktu, nakladatelský čin, překladovou knihu a pro objev roku. „Každá ta kategorie je specifická, když například posuzujete knihu za vydavatelský počin, tak jde hlavně o krásu obrazového zpracování nebo faktografické stránky knihy. Pokud jde o prózu, tak je kritérium jednoznačné - jde o způsob a hloubku psaní, o to, jak psaní docílí toho, že překračuje samo sebe, díky těm písmenům se dostanete k něčemu, co je za nimi, co je životnější a umožní hlubší prožívání životů,“ řekl předseda poroty Petr Fischer.

Tříčlenná porota složená ze spisovatelky a překladatelky Pavly Horákové, básnířky a editorky Olgy Stehlíkové a básníka Ladislava Zedníka vybrala šest nejlepších blogů loňského roku. Hodnotila především jejich literární úroveň. Vítěze nyní vyberou svým hlasováním čtenáři. Autor vítězného blogu získá 50 tisíc korun na knižní vydání sebraných blogových zápisků.

Ceny Magnesia Litera provázejí také autorská čtení, která se konají od 8. března vždy ve středu v Knihovně Václava Havla v Praze.

Autor: