Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obálky od secese po avantgardu: Váchal, Sutnar i Teige v Plzni

Kultura

  16:00
PLZEŇ - Výstava Listování v Západočeské galerii v Plzni představuje kolekci 300 knižních obálek tuzemských i zahraničních autorů. Od secesních až po avantgardní titulní strany, které navrhl Karel Teige, Zdeněk Rossmann nebo plzeňský rodák Ladislav Sutnar.

Listování: Moderní knižní kultura ze sbírek Muzea umění Olomouc, Západočeská galerie v Plzni, foto: JUDITA MATYÁŠOVÁ

Tři výstavní sály plzeňské galerie zaujmou každého, kdo má rád texty, ale i vizuální styl a vnímá knihu jako svébytný umělecký objekt. Kurátorský tým zde představuje chronologický vývoj knižních obálek, od secese přes surrealismus až po návrhy z druhé poloviny minulého století.

Výběr z knižních (obálek) zapůjčilo do Plzně Muzeum umění Olomouc, kde byla v roce 1994 založena sbírka Kniha 20. století. Těžištěm sbírky je česká knižní avantgarda v období mezi dvěma světovými válkami, kdy hlavními proudy v českém knižním umění jsou funkcionalisticky orientované knižní úpravy a konstruktivistická typografie.

Listování: Moderní knižní kultura ze sbírek Muzea umění Olomouc, Západočeská...
Listování: Moderní knižní kultura ze sbírek Muzea umění Olomouc, Západočeská...

Kurátorka Gina Renotiére vybrala pro plzeňskou výstavu práce Josefa Čapka, Jindřicha Štyrského či Josefa Šímy. Kromě známých jmen jsou zde také knihy, které navrhl Zdeněk Rossmann, pozapomenutý výtvarník, jenž studoval na Bauhausu, byl členem brněnské sekce Devětsilu, pracoval pro architekta Bohuslava Fuchse a po válce vedl nakladatelství Orbis. Vedle Rossmanna je tu také plzeňský rodák Ladislav Sutnar, jehož návrhy se směle vyrovnají zahraničním autorům. Na výstavě zaujmou především obálky, kde výtvarníci použili fotografie, například Alexandr Rodčenko nebo László Moholy-Nagy.

Bageta od Mana Raye

Druhý výstavní sál věnovali kurátoři autorským knihám, které rozhodně nejsou jen potištěný papír a obálka. Je zde originální kniha – objekt, kterou vytvořil Man Ray. Slavný surrealista je autorem řady obálek, kde používá fotografie, exponát v Plzni je však jiný. Tentokrát si pohrál s barvou a na titulní stranu přilepil miniaturní bagetu z pařížské pekárny. Netradiční materiály použil také Milan Knížák, který prezentuje knihu, jejíž vazba je z betonu a skla. S materiály experimentují i další výtvarníci: svazují stránky barevnou nitkou, prořezávají je skrz naskrz, skládají písmena a listy k sobě jako nerozluštěnou hádanku. Jak s knižní obálkou pracovali němečtí výtvarníci, zjistíte v samostatném sále, kde jsou ukázky z produkce vydavatelství Rainer Verlag. V roce 1966 ho v Berlíně založil Rainer Pretzell. Brzy se toto vydavatelství proslavilo díky spolupráci s výtvarníky. Pretzell spolupracoval například s Janem Vossem nebo Endrem Tótem. Muzeum umění Olomouc je jedinou institucí na světě, která díky Pretzellově daru vlastní úplnou sbírku autorských knih Rainer Verlag. Několik exemplářů je nyní na výstavě v Plzni. Kurátorka Gina Renotiére pohovoří o této kolekci a o celé sbírce během komentované prohlídky, která se koná 13. července od 17 hodin.

Listování: Moderní knižní kultura ze sbírek Muzea umění Olomouc, Západočeská galerie v Plzni,

Na výstavě je také originální kniha – objekt, kterou vytvořil slavný surrealista Man Ray. Pohrál si s výraznou barvou a na titulní stranu přilepil obyčejnou bagetku z pařížské pekárny.

Listování: Moderní knižní kultura ze sbírek Muzea umění Olomouc, Západočeská galerie v Plzni, výstavní síň „13“, do 16. října.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!