Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Občas ještě hraju na ulici v Berlíně, říká zpěvák Justin Lavash

Kultura

  6:00
V Česku žijící britský kytarista a zpěvák vydává po třech letech nové album. Zpívá na něm o přátelství, lásce i svém životě. Album s názvem Changing of Tides vychází tři roky od předchozí desky 25years také natočené v Praze.

Justin Lavash. foto: Jiří Starha

Zatímco většina krajanů britského hudebníka Justina Lavashe v Praze během dovolené provozuje muziku hraním v ulicích, osmačtyřicetiletý londýnský rodák žije v metropoli již deset let a vydává v České republice desky. „Jsem přece jenom starší než ti kluci, ale taky ještě občas hraju na ulici v Berlíně. V Čechám mám sólové koncerty i vystoupení s muzikanty, jako jsou David Landštof a Josef Štěpánek, nebo hostuju u Lenky Dusilové,“ řekl ČTK Lavash.

Justin Lavash: Changing of Tides

Na albu se kromě producenta Iana Keloskyho podílel bubeník David Landštof a kytarista Josef Štěpánek, řada hudebníků se objevila jako hosté, například Lenka Dusilová, trombonista Štěpán Janoušek nebo pianistka Beata Hlavenková. „Na albu je dost hostů, jsou to lidé, s kterými jsem pracoval a cítím se při hraní s nimi dobře. Landštof je fantastický bubeník, jsem přesvědčen, že jeden z nejlepších u nás, jeho výkon a inteligence ve studiu byly výjimečné. Beata je velmi lyrickou pianistkou, zároveň je v její hře něco velmi silného, ve svém přístupu je až avantgardní. S Lenkou je vždy potěšením pracovat, má perfektní hlas. Štěpán Janoušek patří k nejtalentovanějším mladým hráčům v této republice, mělo by se o něm více mluvit.“

„Nahrávka je plná blues, jazzu, funky a zajímavých písniček o přátelství, lásce a trochu o mém životě,“ uvedl Lavash. Na albu vedle různých hostů najdeme v písni Keep Pushing Forward i amerického zpěváka Dana Reeda ze slavné skupiny Dan Reed Network, která v devadesátých letech hrála jako předkapela s Rolling Stones nebo Bon Jovi. „Dan je kamarád, který v současné době také žije v Praze. Předtím pobýval v Izraeli, Anglii i Francii,“ řekl Lavash.

Křest alba proběhne v pražském NoDu

Album Changing of Tides Lavash pokřtí 26. května s mnoha hosty, například pianistkou Beatou Hlavenkovou, v pražském Experimentálním prostoru NoD. V plánu jsou pak koncerty v triu s bubeníkem Landštofem a kytaristou Štěpánkem.

Před příjezdem do České republiky žil Lavash několik let ve Francii, takže vedle své rodné řeči ovládá také francouzštinu a slušně se domluví i česky. „Ale francouzština mi jde lépe. Česká gramatika je pro mě opravdu těžká, proto se ji učím s lektorkou,“ řekl Lavash s tím, že chce v České republice žít dlouhodobě. Už proto, že jeho manželka je Češka. „Chtěl bych trochu cestovat, ale ne na dlouhou dobu. Můj život je tady, v Praze.“ Lavashovi se prý líbí atmosféra v Praze, má zde mezi muzikanty mnoho kamarádů a může dělat hudbu, kterou má rád. „Praha je skvělá, protože je to multikulturní město, v němž není těžké žít jako cizinec. Navíc je krásná a má na rozdíl od takového Londýna daleko lepší veřejnou dopravu,“ podotkl.

 

Autoři: ,

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...