Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Objevte zvuky Prahy, zve Orchestr Berg na procházku s minimalisty

Kultura

  14:00
PRAHA - Po letní přestávce se Orchestr Berg vrací na scénu s open air koncertem, jehož součástí bude i zvuková procházka, která nabídne příležitost zaposlouchat se do nejrůznějších zvuků města. Městskými zvuky je inspirována i novinka skladatele Jakuba Rataje, která bude uvedena ve světové premiéře v přirozené akustice Révového dvora v Klementinu. Zazní také Pendulum Music, legendární zvuková instalace Steva Reicha. Večer zakončí hudba minimalisty Johna Adamse.

Orchestr BERG foto: Pavel Hejný

Možná znáte Prahu, ale znáte ji i po zvukové stránce? Právě tuhle otázku se pokusí divákům pomoci zodpovědět účinkující večera pořádaného Orchestrem Berg. Koncert totiž zahájí krátká zvuková procházka, díky níž se účastníkům doslova otevřou uši.

Jak bude taková zvuková procházka probíhat? „Posluchači půjdou v malých skupinkách s průvodcem po některé ze speciálně vybraných tras v okolí Klementina. Nemluví se, hlavním smyslem je zaposlouchat se do zvukové podoby města - do zvuků, které často v běžném životě filtrujeme. Součástí procházky je i krátký úsek naslepo,“ prozrazuje mluvčí orchestru Eva Kesslová.

Orchestr BERG se svým dirigentem Petrem Vrábelem.

Orchestr BERG se svým dirigentem Petrem Vrábelem.

V Révovém dvoře pražského Klementina, který je součástí Národní knihovny, se pak uskuteční druhá část koncertu. Uvede ji světová premiéra nové skladby mladého českého skladatele Jakuba Rataje, vítěze letošní soutěže NUBERG. Ten ve své novince navazuje na zážitky ze zvukové procházky a využívá také netradiční ambientní prvky, pracuje například s místní historickou kašnou.

Zvuková procházka/ Soundwalk

Pojmy "zvuková procházka" (soundwalk) a "zvuková krajina" (soundscape) zavedl R. Murray Schafer (*1933), kanadský skladatel, pedagog a environmentalista, který se od 60. let 20. století zabývá fenoménem zvukového znecištení. V 70. letech zacal také systematicky mapovat a dokumentovat zvukovou krajinu a mizející zvuky Vancouveru i dalších míst a mest. Má radu následovníku (mj. Peter Huse, Barry Truax nebo Hildegard Westerkamp), jeho aktivity vedly k zavedení oboru akustická ekologie.

Orchestr Berg představí také legendární Pendulum Music, konceptuální kompozici nebo také zvukovou sochu Steva Reicha. Jak sám Reich řekl: "Jde o mé smíření s Cagem." Na závěr večera zazní Shaker Loops dalšího amerického minimalisty Johna Adamse. Tuto kompozici zná řada milovníků kultovní počítačové hry Civilization IV, kde zní v části Modern Age. Hudbu doprovodí ukázky z této hry.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat