Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Obraz Zdeňka Sýkory se v Německu vydražil za rekordních 22 milionů korun

Obraz Zdeňka Sýkory, který se vydražil za rekordních 22 milionů korun. foto: Aukční síň Lempertz

Kolín nad Rýnem (Německo) - Za 860 tisíc eur (22 milionů korun) ve čtvrtek večer vydražila německá aukční síň Lempertz obraz Linie č. 31 českého malíře Zdeňka Sýkory. Výsledná suma je pro Sýkoru rekordem, jeho dosud nejdražším obrazem byly Linie č. 3, které síň Lempertz v prosinci 2016 vydražila za 446 400 eur (11,4 milionu korun).
  19:22aktualizováno  21:22

Dražba v západoněmeckém Kolíně nad Rýnem začínala od nuly a než licitátor zájemcům dílo představil, tak částka v on-line příhozech výrazně překonala odhadní cenu. Tu síň Lempertz stanovila na 180 až 220 tisíc eur (až 5,6 milionu korun). Po zapojení zájemců v sále částka díky příhozům ve výši 40 tisíc eur rychle dosáhla 860 tisíc eur, na kterých aukce skončila. Vydražená malba je zajímavá nejen cenou, ale i svou velikostí, plátno z roku 1985 má rozměry dva krát dva metry.

Zdeněk Sýkora (2004).
Pohled do zákulisí. Zdeněk Sýkora ve svém ateliéru v Lounech v roce 1975.

Portál Art+ uvádí, že Linie č. 3 prodaná v roce 2016 držela rekord nejvyšší ceny v kategorii českého poválečného umění, což později překonala díla Mikuláše Medka a Theodora Pištěka. Vydražené Linie č. 31 se ale opět řadí k těm nejdražším.

Síň Lempertz spolu se Sýkorou v sekci moderního umění vydražila také díla Františka Kupky a Otakara Kubína, který ve dvacátých letech 20. století přijal francouzské občanství. Kupkův obraz Kompliment z let 1911 či 1912 se prodal za 50 000 eur (1,3 milionu korun). Jeho odhadní cena činila 28 000 až 32 000 eur (až 81  000 korun). Kubínův obraz In Gedanken (Zamyšlený) ocenila aukční síň až na 120 000 eur (tři miliony korun), zájemce ho nakonec vydražil za 160 000 eur (čtyři miliony korun).

Sýkora (1920 až 2011) začínal jako krajinář, ale přes období kubistické a surrealistické přešel ke geometrické abstrakci. Vytvořil si vlastní metodu řízené náhody - barevné linie vznikaly tak, že počítač vygeneroval číselnou řadu, která určuje směr, šířku i barvu malovaných linií. Kromě volné tvorby svou metodu Sýkora uplatnil i v monumentálních realizacích v architektuře. Díla ze série Linie patří ke stěžejním částem Sýkorovy tvorby. Linie dominuje také Sýkorově náhrobku na lounském hřbitově, kde je malíř pochován.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat