Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obrazy Františka Muziky se před aukcí představí veřejnosti

Kultura

  14:00
PRAHA - Společnost Dorotheum nabídne ve své zářijové aukci sbírku dvanácti obrazů Františka Muziky. Jde o soubor Muzikovy poválečné tvorby, který se utvořil na základě nákupu na malířově retrospektivní výstavě z podzimu roku 1972 v galerii Baukunst v Kolíně nad Rýnem.

František Muzika: Tři velké larvy III v modré foto: Dorotheum

Celá sbírka bude vystavena na mimořádné předaukční výstavě, která se koná v prostorách Galerie České spořitelny v  Rytířské ulici v Praze. Výstava je zároveň poctou tvorbě významného českého malíře. Průřez jeho tvorbou padesátých, šedesátých a začátku sedmdesátých let zahrnuje jeho stěžejní náměty, které po válce zpracovával – Larvy, Citadela, Věž, Vichřice a další.

Nejvýznamnějším dílem je Zátiší s hlavou v šedé z roku 1948, obraz, jež byl vystaven i na benátském Bienále téhož roku. Vystavena budou i monumentální díla Tři larvy III v modré či Velký Elsinor XI, která jsou výjimečná svým formátem.

František Muzika: Obrazy z let 1948 - 1972

Galerie České spořitelny
Praha 5.- 21. 9.

František Muzika patří k čelným reprezentantům české meziválečné avantgardy , který tvořil i v období po II. Světové válce. Na počátku dvacátých let ještě jako student AVU (ateliéry Jakuba Obrovského a Jana Štursy) vstoupil do hnutí Devětsil.

Muzika se též věnoval scénografii, pro Národní divadlo vytvořil řadu výprav a psléze i jako ředitel Aventina ovlivňoval výtvarný názor meziválečného období, v letech 1945 - 70 působil i na VŠUP a zasáhl i do české typografie, své teoretické poznatky shrnul v publikaci Krásné písmo.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...