Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obrazy Františka Muziky se před aukcí představí veřejnosti

Kultura

  14:00
PRAHA - Společnost Dorotheum nabídne ve své zářijové aukci sbírku dvanácti obrazů Františka Muziky. Jde o soubor Muzikovy poválečné tvorby, který se utvořil na základě nákupu na malířově retrospektivní výstavě z podzimu roku 1972 v galerii Baukunst v Kolíně nad Rýnem.

František Muzika: Tři velké larvy III v modré foto: Dorotheum

Celá sbírka bude vystavena na mimořádné předaukční výstavě, která se koná v prostorách Galerie České spořitelny v  Rytířské ulici v Praze. Výstava je zároveň poctou tvorbě významného českého malíře. Průřez jeho tvorbou padesátých, šedesátých a začátku sedmdesátých let zahrnuje jeho stěžejní náměty, které po válce zpracovával – Larvy, Citadela, Věž, Vichřice a další.

Nejvýznamnějším dílem je Zátiší s hlavou v šedé z roku 1948, obraz, jež byl vystaven i na benátském Bienále téhož roku. Vystavena budou i monumentální díla Tři larvy III v modré či Velký Elsinor XI, která jsou výjimečná svým formátem.

František Muzika: Obrazy z let 1948 - 1972

Galerie České spořitelny
Praha 5.- 21. 9.

František Muzika patří k čelným reprezentantům české meziválečné avantgardy , který tvořil i v období po II. Světové válce. Na počátku dvacátých let ještě jako student AVU (ateliéry Jakuba Obrovského a Jana Štursy) vstoupil do hnutí Devětsil.

Muzika se též věnoval scénografii, pro Národní divadlo vytvořil řadu výprav a psléze i jako ředitel Aventina ovlivňoval výtvarný názor meziválečného období, v letech 1945 - 70 působil i na VŠUP a zasáhl i do české typografie, své teoretické poznatky shrnul v publikaci Krásné písmo.

Autor:

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.