Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ocenění za dabing získali Tereza Bebarová a Vladimír Dlouhý

Kultura

  19:16
PŘELOUČ - Ceny Františka Filipovského za nejlepší ženský a mužský výkon v dabingu za minulý rok dnes v Přelouči získali Tereza Bebarová a Vladimír Dlouhý. Bebarová ocenění získala za roli Laury ve filmu V odborné péči, Dlouhý cenu získal za roli Johna Adamse ve snímku John Adams.

Vladimír Dlouhý ve filmu Hlídač č. 47 foto: Česká televizeReprofoto

"Chtěl jsem poděkovat hlavně režisérce Blance Novákové, to byl můj sen, že až jednou tu cenu dostanu, že to udělám, pak jsem ale na jevišti byl tak nervózní, že jsem na to zapomněl," přiznal novinářům Dlouhý, který byl na cenu už několikrát nominován. Práce na dabingu ve snímku John Adams byla podle něj velmi obtížná. "Byly to dlouhé monology, spousta odborných výrazů, bylo to náročné," poznamenal. Bebarová se z dnešního udílení cen omluvila.

Dabing snímku John Adams získal také Cenu FITESu (Filmového a televizního svazu) a Media Master za mimořádné dabingové zpracování hodnotného audiovizuálního díla. Cenu FITESu za celoživotní mimořádnou dabingovou tvorbu dnes získala překladatelka a režisérka Věra Barešová. Stejně jako v předchozích letech Herecká asociace udělila několik Cen za celoživotní mistrovství v dabingu, které letos získala Aťka Janoušková, Eva Jiroušková, Jiří Dušek a Jiří Brož.

Například Aťka Janoušková novinářům přiznala, že za pět desítek let, které se dabingu věnuje, dabovala obrovské množství nejrůznějších zvířat, včetně hmyzu. Počty zvířátek prý dokonce převažují nad lidskými rolemi. "Samozřejmě nejvíce vzpomínám na včelku Máju, to byla moje nejúspěšnější role, která měla velkou odezvu," uvedla Janoušková.

V Přelouči dnes také udělili Cenu Jednoty tlumočníků a překladatelů za mimořádnou kvalitu překladu a úpravy dabovaného díla, kterou získal překlad snímku Billy Elliot. Oceněná byla také čtvrtá řada seriálu Zoufalé manželky, která získala Zvláštní cenu Františka Filipovského za mimořádné dabingové zpracování. Ocenění za nejlepší zvuk získal dabing filmu Monstrum.

Autor: