Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od grafiky k aktům. Sutnar se vrací do Plzně ve třech podobách

USA

  17:00
PLZEŇ - Celkem tři výstavy představují v Plzni tvorbu tamního slavného rodáka, malíře, grafika a designéra Ladislava Sutnara. Po expozici jeho knižní tvorby, která byla v galerii Ladislava Sutnara otevřena v březnu a potrvá do konce srpna, byla v sobotu zahájena přehlídka jeho užité tvorby v Západočeském muzeu v Plzni. Třetí výstavou bude od 21. května v Galerii města Plzně výstava Venuše představující cyklus ženských aktů.

Ladislav Sutnar, z cyklu Venuše foto: Plzeň 2015

Trojice výstav sleduje z různých úhlů pohledu život a tvorbu významného celosvětově uznávaného návrháře užitkových předmětů, průkopníka vizuálního designu a malíře Ladislava Sutnara. Výstavy, na kterých participují Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni a Galerie města Plzně vznikly v rámci zastřešujícího projektu Návrat Ladislava Sutnara, který je součástí a jedním ze stěžejních projektů programu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.

Ladislav Sutnar, knižní tvorba

Malíř a grafik, návrhář loutek, divadelních scén či dřevěných hraček, designer porcelánových a skleněných souprav, scénárista řady výstav v Československu i v zahraničí, tvůrce plakátů a nespočetných grafických úprav knih, průkopník nové typografie a vizuálního stylu Ladislav Sutnar se narodil 9. listopadu 1897. S Plzní jsou spojeny Sutnarovy umělecké začátky, první malířské pokusy i typografická řešení literárních prvotin přítele Václava Fryčka. V roce 1917, po ukončení studií na plzeňské  reálce, se Sutnar zapisuje na Uměleckoprůmyslovou školu v Praze, kde se po návratu z nasazení v 1. světové válce natrvalo usadil.

Z výstavy Sutnar - užitá tvorba.

„Počátky Sutnarovy umělecké tvorby představují dřevěné hračky z dvacátých let – moderní dopravní prostředky, exotická zvířata, ale i první varianty výchovně progresívní architektonické stavebnice, kterou později, již v době svého života v USA, rozpracovával pod názvem Build the Town - Postav si město,“ říká kurátor výstavy Sutnar - užitá tvorba Jan Mergl.

Výstava v Západočeském muzeu v Plzni představuje soubor exponátů, který poprvé zahrnuje všechny varianty proslulých Sutnarových porcelánových a skleněných stolních souprav, jídelních příborů či dalších kovových doplňků navržených pro Krásnou jizbu. Ukazuje tak představu o zásadách a estetických hodnotách Sutnarova pokrokového funkcionalistického designu z třicátých let minulého století. Exponáty zapůjčené z velké soukromé sbírky Sutnarova díla doplňují unikátní předměty ze sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze, zastoupeno je rovněž Západočeské muzeum v Plzni.

Diskutované Venuše

21. května se v Galerii města Plzně otevře výstava nazvaná Venuše. Ta představí cyklus ženských aktů, které Sutnar vytvořil v 60. a 70. letech 20. století. Podle kurátora výstavy prof. Tomáše Vlčka patří cyklus k těm nejzáhadnějším a nejvíce diskutovaným Sutnarovým projevům. Výstava je výjimečná i tím, že probíhá v rodném domě slavného tvůrce, který se zde narodil v roce 1897.

Souběžně s výstavou Ladislav Sutnar – Venuše probíhá v Galerii města Plzně výstava s názvem Inspirace Sutnar, která prezentuje práce studentů Fakulty designu a umění Ladislava Západočeské univerzity v Plzni. Studenti ve svých dílech reflektují Sutnarovu práci a principy tvorby a vyzdvihují tak odkaz tohoto významného umělce. K vidění jsou Sutnarovy Venuše vystupující ze svých obrazů, dřevěné hračky, vystřihovánky a hry inspirované slavnou stavebnicí Build the Town, interiérové dekorace a doplňky, šperky geometrických tvarů, autorské objekty, knihy a mnoho dalšího.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...