Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od Lenina k Paroubkovi

Kultura

  9:51
PRAHA - Ve světě se politické satiře a karikatuře daří a v některých zemích jako třeba v Británii - což samozřejmě souvisí s demokratickými tradicemi - dokonce rozkvétá mnoha květy.

Hra v divadle v Dlouhé. foto: Divadlo v Dlouhé

V Česku přetrvává opatrnost, i když občas ji prořízne něco hutnějšího.

Divadlo bylo a je v tomto ohledu u nás svobodnější než film a televize, ale i ono, pokud jde o zesměšňování konkrétních politiků, má ještě rezervy. Jak vidno nejsme sami, i v Itálii stálo intendantovi La Scaly za to vyhodit z opery Candide scénu, v níž poskakovala opilá a polonahá postava s Berlusconiho hlavou - ostatní (Chirac, Putin, Blair a Bush) by prý vlastně nevadili.

Politikové a jejich karikatury
Mařenko, Rudla byl agent!
Klepl: Chtěl bych si zahrát Čunka
Čtvrtníček: Na politickou satiru tady nejsou lidi
Plačící politici i Saddám ve vodě
Chaplinova Diktátora zatím nikdo nepřekonal


Před rokem 1989 bychom v Československu tyto pokusy našli jen stěží, řadu odvážných inscenací 80. let lze spíš vnímat jako regulérní politické divadlo.

Přesto si ale nelze odpustit exkurz o plejádě politiků, kteří prošli českými jevišti, jelikož z dnešního pohledu jde o reálie bizarní a směšné. Zpodobnit po roce 1948 Lenina či Stalina byla činnost sledovaná a zodpovědná. Na generalissima mělo patent vinohradské divadlo a jednoho z prvních hrál ve hře Vítězové o bitvě u Stalingradu Jaroslav Marvan s knírem jako hrom a A. J. Liehm psal že se nesmírně odpovědného úkolu zhostil velmi čestně.

Lenin se zase zjevoval v Kremelském orloji, zahrál si ho nejenom Vítězslav Průcha, ale i František Němec.

Jeden z nejhezčích dárků připravili divákům ve SD Ostrava, kde v 80. letech zdramatizovali Brežněvovu knihu o napínavém zúrodňování celin, Leonida si zahrál stranický funkcionář Karel Vochoč, ale titul se brzo a tiše ztratil z repertoáru.

Defilé by mohlo pokračovat: také Fučíka hrál kdekdo, na Gottwalda měl díky své mohutné hlavě patent Bohuš Pastorek z Realistického divadla. Vedle politiků došlo i na kapitalistu Baťu. Ve hře Botostroj ho hrál Vítězslav Vejražka a kritika napsala, že jej výtečně ztvárnil „amerikánským gestem i slovy“. Škoda jen, že tak ďábelský humor tehdy asi diváci moc nevychutnali.

Brzo po listopadu 1989 měla úspěch výtečná hra Toma Stopparda Travestie, kterou v Realistickém divadle režíroval Karel Kříž. Trefila se do očekávání publika, byla chytrá a vtipná, na scéně se objevil trochu jiný Lenin (Rudolf Starz), než jak ho diváci znali z Kremelského orloje, o Krupské (Marie Spurná) ani nemluvě. I Stoppard ocenil, jak se do inscenace promítly zkušenosti z reálného socialismu.

Žádné zvláštní žně se ale dál nekonaly. Zábavné byly Lipusovy Rychlé frézy v ostravském divadle coby satira na 50. léta podle Party brusiče Karhana. Z této hry vyšel Smoljakův Fantom Realistického divadla, který se ale zpozdil v čase a hlavně byl amatérskou taškařicí pro spřízněné duše.

Se současnou satirou a třeba i na jedno použití jsou pořád potíže, a když loni vyrukovala Iva Klestilová s trilogií Má vlast, paradoxně se jí vytýkalo, že je nepřiměřená, drzá a vulgární. A přitom se jen inspirovala tím, co se na politické scéně dělo.

Nejdřív se objevila v půvabném loutkovém ztvárnění a la South Park (Karel Král v Dlouhé), a pak jako trilogie Má vlast v Rokoku, kde Bob Klepl plasticky ztvárnil trojroli Paroubka, Zemana a Špidly. Úspěch měla i divadelní verze britského seriálu Jistě, pane ministře v Divadle na Vinohradech, kde se sešlo výborné herecké obsazení a zafungovaly i konotace s domácími poměry.

Loni se ledy přece jenom hýbaly. Ve Steigerwaldově groteskní komedii Horáková versus Gottwald si zase titulního hrdinu zahrál Jiří Štrébl - v papaše a kožáku se pohyboval někde mezi mrazivou autenticitou a karikaturu. Těžko říct, proč ani o tyto vděčné figury z domácího alba zločinců-politiků divadlo moc nestojí, vždyť na rozdíl od aktuální satiry žádné riziko nehrozí.
Autoři:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat