Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od písničkářky k rockové divě. V Ostravě vystoupí originální songwriterka a kytaristka St.Vincent

Kultura

  6:00
Mezi nejzajímavější ženy současné hudební scény napříč žánry bezesporu patří dallaská rodačka Annie Clark vystupující pod jménem St. Vincent. Za své čtvrté, eponymní album si vysloužila cenu Grammy v kategoriii nejlepší alternativní album a díky nedávno přiznanému vztah s top modelkou Carou Delevingne se o ni začali zajímat kromě hudebních fanoušků i módní nadšenci. Dvaatřicetiletá písničkářka, k jejímž devizám patří až enigmatické texty a brilantní kytarové riffy, vystoupí poprvé v Česku v pátek večer na Colours of Ostrava.

Zpěvačka St. Vincent foto: Reprofoto

Její debut Merry Me v roce 2007 vyrazil dech kritikům i posluchačům. Mix soft rocku a jazzu křísnutý kabaratním stylem přinesl na alternativní scénu něco, co tu už dlouho nebylo. Dívka, která začínala v doprovodné kapele Sufjana Stevense, stihla cestou ke Grammy oceněnému loňksému albu vydat desku s Davidem Byrnem, hostovat na desce Swans, zazpívat si Lithium se zbylými členy Nirvany i doprovodit písněmi filmy ze série The Twilight Saga.

V hudebním prostředí se Annie díky rodinnému zázemí pohybovala od dětství a začínala doslova od píky - s kytarou se seznámila ve dvanácti letech a už v šestnácti doprovázela svou tetu a strýce na turné jako bedňák. Byla to dobrá škola pro její pozdějí turné, ať už jako doprovodné hudebnice nebo sólistky. Později odešla do Bostonu studovat kytaru na slavnou Berklee College of Music, kterou však opustila po necelých třech letech. „Je jistě dobré naučit se všechno, co jde, ale v určitém okamžiku musíte na všechno naučené zapomenout, abyste mohli skutečně začít dělat hudbu,“ okomentovala svůj odchod ze školy. Už na škole ale stihla vydala EP se spolužáky a brzy poté, co školu definitivně opustila, se po návratu domů do Texasu stala členkou kapely The Polyphonic Spree.

Zpěvačka St. Vincent

Zpěvačka St. Vincent

Brzy poté následovalo Album Actor (2009), které Annie napsala po návratu z dlouhého turné a inspirovala se v něm starými americkými filmy, po kterých právě na turné tesknila a připomínaly jí domov – jako Sněhurka nebo Čaroděj ze země Oz. I toto album, které vydala u legendárního indie labelu 4AD Records, bylo velmi dobře přijato a vzniklo k němu také několik klipů. Úspěšné bylo i v nezávislých hitparádách.

Na své cestě vzhůru pokračovala St. Vincent i dalším albem Strange Mercy (2011), z něhož ještě před uvedením dala volně k dispozici k poslechu i ke stažení skladbu Surgeon. „Nemyslím si, že je to nejlepší album, které jsem kdy udělala, ale myslím, že je to dobrá nahrávka,“ glosovala Annie úspěšnou desku.

Vzápětí si střihla společnou desku s ex-členem Talking Heads, věčným novátorem Davidem Byrnem – svoje výtečné, tanečně laděné album pojmenovali Love This Giant. Spolupráce pokračovala letos vystoupením St. Vincent v rámci Byrnova dlouhodobého projektu Contemporary Colour.

Prozatímní vrchol znamenalo její zatím poslední album St. Vincent, přikloněné ještě více elektronickým směrem, s hitovým singlem Digital Witness, v němž zpěvačka reflektuje naši digitální současnost a jí poznamenané roztříštěné vnímání, i ztátu soukromí. „Lidé zapínají televizi, vypadá úplně jako okno,“ zpívá a pouští se do úvah o tom, že to, co není ukázané prostřednictvím nějakého média, jako by neexistovalo. „Opravdové jmění bude v budoucnosti soukromí,“ poznemanela po vydání alba v rozhovoru pro časopis Pitchwork. „Chci celou tvou mysl,“ opakuje v refrénu, ona sama se však o pozornost diváků a posluchačů rozhodně bát nemusí. Její písně vedou spíše ke koncentraci a touze slyšet víc a dozvědět se víc o téhle pozoruhodné rockové divě. První takovou možnost mají čestí diváci právě dnes na Colours of Ostrava.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...