Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Od Sidolu k andělovi. Do kin vstupuje dokument polské režisérky Krystyny Krauze Bratříček Karel

Kultura

  13:00
Snímek Krystyny Krauze nabízí jedinečnou možnost pohlédnout na českou legendu poněkud jinýma očima. Především tedy díky tomu, že režisérka je Polka a zároveň se cítí Karlu Krylovi osobně zavázaná: nejen proto, že jeho písně v Polsku mocně rezonovaly a napomohly pohybu společnosti ke svobodě, ale také proto, že Kryl poskytl Krystyně Krauzeové prostředky, aby mohla studovat, a ovlivnil tak zásadně její další život.

Karel Kryl. foto: Artcam

Krylovy osudy byly spjaté s Poláky od raného mládí a přátelství prohloubila i spolupráce v rádiu Svobodná Evropa: pamětníci v dokumentu vzpomínají, že se Kryl cítil lépe ve společnosti polských kolegů než těch českých. V osmdesátých letech byl Kryl v Polsku oblíbený díky samizdatové kazetě zpěvačky Antoniny Krzysztońové – a podle všeho mu právě tato skutečnost vrátila životní i uměleckou energii, když se cítil odříznutý od svých českých kořenů a zapomenutý českým publikem.

Ve filmu hovoří vedle zmíněné písničkářky Antoniny Krzysztońové také zpěváci Jacek Kleyff a Michał Tarkowski nebo režisérka Agnieszka Hollandové a samozřejmě mnoho českých známých a příbuzných Karla Kryla: Jan Kryl, Miroslav Kovářík, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Jiří Černý, Karel Jadrný, Friedrich Taussig a další.

Důležitým vypravěčem v dokumentu je sám Karel Kryl, a to prostřednictvím úryvků z pořadu Krylogie, který uvádělo Rádio Svobodná Evropa. Zazní i vzpomínka na Krylovu úplně první píseň z roku 1959: „Potkal jsem svou tchýni / na mostě v Bechyni / vítr jí rozfoukal drdol/ Moje milá tchýně / kráčela si líně / neboť si koupila Sidol.“

Snímek Bratříček Karel ovšem nemůže končit jinak, než jak skončil Krylův život: hořce. Připomínkou anděla, který měl být na jeho hrobě, ale na realizaci se (zatím) nenašlo dost peněz...

Režisérka dokumentu Bratříček Karel Krystyna Krauze.
Režisérka Krystyna Krauze a producentka Hanka Třeštíková.
Autor:

Mohlo by vás zajímat