Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Ondřej Galuška v klipu Proces rozezpíval Franze Kafku a vydává album o marnosti

Ondřej Galuška foto: Michaela Pospíšilová Králová

Videoklipem ke skladbě Proces hudebník Ondřej Galuška (eggnoise, The Odd Gifts) ohlašuje vydání nové desky. Autora při vzniku této písně vzniku inspiroval Franz Kafka. Kultovní spisovatel si proto společně s Galuškou a hudebníkem Jakubem Königem zahrál i v kafkovském klipu, který připravil ve spolupráci s výtvarníkem Adamem Pavlem. Album Stručný úvod do filosofie marnosti vyjde 30. září u vydavatelství Tranzistor.
  10:00

Singl Proces, v němž jako zpěvák hostuje také Jakub König, je volně inspirován příběhem ze slavného románu Franze Kafky. „Odkazuji ke známému příměru Před zákonem. Na podobenství o muži z venkova, kterého dveřník nepustí dovnitř, přestože - jak se dozvíme na konci - byl tento vchod určen pouze pro něj,“ říká Ondřej Galuška. „Toto podobenství představuje jedno z nejhutnějších, nejkondenzovanějších literárních vyjádření marnosti a promarněné šance,“ dodává.

Textový odkaz na Kafku byl důvodem k tomu, že tvůrci při výrobě videoklipu sáhli po Kafkově fotografii, kterou se podařilo rozhýbat, aby vyslovovala text písně. Stejným způsobem se pak rozpohybovaly fotky Galušky a Königa. Jejich kombinací pak vznikají znepokojivé až hororové hybridní postavy a přízraky. Ke kafkovskému světu by mohla odkazovat i instrumentace skladby s mechanicky repetitivními marimbami a apokalyptickými pozouny.

Zastřešujícím tématem celého alba, které Galuška vůbec poprvé nazpíval kompletně v češtině, je marnost, pomíjivost, krize všeho druhu, ale i melancholický humor. Obsahuje deset písní, na jejichž zvuku a formě se významně podílel producent Jonatán Pastirčák (Pjoni, Isama Zing), ale též zvukoví mistři Ondřej Ježek a Derek Saxenmeyer. Autora na desce doprovázejí členové skupiny The Odd Gifts. Na bicí a perkusivní nástroje včetně kovových barelů hraje Michael Nosek. Na baskytary a kontrabas Jaryn Janek, na kytary Jan Mizler a Ondřej Galuška, jenž společně s Filipem Jiskrou hraje také na pozoun.

Jako hosté na desce vystupují James Harries, Bára Zmeková, Jakub König a Ondra Kopička. Hudba je různorodá a sahá od indie-folku po minimalismus a elektronický noise. Zvuk je ozvláštněný častým užitím marimby Radka Doležala a preparovaného piana Vojtěcha Procházky.

Album Stručný úvod do filosofie marnosti vychází 30. září 2022 u Tranzistoru. V zimě vyjde i stejnojmenná kniha, která je filosofickým zpracováním tématu marnosti a rozpracovává mnoho motivů z písní na desce. Novou nahrávku Galuška a The Odd Gifts představí 12. října v Brně ve Staré Pekárně, desku pak slavnostně pokřtí 12. ledna 2023 v pražské Malostranské besedě, kde zahrají rovněž eggnoise a Kittchen.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!