Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ondřej Sokol se postaví zločinu. Kriminální thriller Rédl natáčí Jan Hřebejk

Kultura

  13:41
PRAHA - Režisér Jan Hřebejk natáčí pro Českou televizi (ČT) kriminální thriller Rédl s Ondřejem Sokolem v titulní roli policisty bojujícího proti organizovanému zločinu. Příběh nadpraporčíka Rédla, který vzniká podle scénáře Mira Šifry, se odehrává v roce 1992, kdy se po pádu komunistického režimu sovětská okupační armáda po železnici stahuje zpět do východní Evropy. V úterý o tom za ČT informovala Karolína Blinková.

Ondřej Sokol v titulní roli policisty Rédla. foto: ČTK

 Ve filmu se některé vagony plné zbraní, náhradních dílů, munice a dalších cenných věcí v evidenci nepochopitelně ztrácejí. Dva mladí muži, kteří na nesrovnalost náhodou přišli, se ocitají v ohrožení života.

„Stručně řečeno, Rédl je tragikomický příběh o tom, jak se propojí tehdy nově vznikající organizovaný zločin s bývalými bezpečnostními strukturami. Jedná se o zajímavé a originální téma. Pro mne o to více, protože se vracím do doby, kterou si dobře pamatuji. Samozřejmě ale ve společnosti lidí, o kterých tento seriál vypráví, jsem se nepohyboval,“ uvedl Hřebejk.

Režisér Jan Hřebejk natáčí pro Českou televizi kriminální thriller Rédl.

Anděl páně 2 a ostatní premiérové pohádky České televize. Která měla největší úspěch?

Hlavním hrdinou dobové kriminálky je vojenský prokurátor a policista Roman Rédl, v němž se sváří profesní povinnost s touhou někomu pomoci a ochránit ho před zlem. „Obojímu nelze dostát, a tak náš hrdina spadne do pasti, z níž není dobré východisko. Navíc zlo samo je daleko silnější a krutější, než mohl tušit,“ podotknul kreativní producent Jan Štern.

„Myslím, že pro mou generaci a pro generace mně blízké to bude hodně zajímavá a často i překvapivá sonda do doby vzniku naší stále ještě mladé demokracie,“ uvedl představitel hlavní role Sokol. „Ta revoluce a celý následný přerod neprobíhal vůbec standardní cestou. Všechno se řešilo bez nějakého návodu, často se šíleně improvizovalo a často se staly věci, které měly obrovský vliv i na to, v čem žijeme dnes,“ dodal.

Podle Davida Novotného, který hraje mafiána Karla, jsou charaktery představené v chystaném Hřebejkově filmu univerzální. „Stále se mezi námi pohybují,“ konstatoval.

Filmový a divadelní režisér Hřebejk, který letos oslavil padesátiny, svým debutem Šakalí léta z roku 1993 získal na prvních výročních cenách Český lev ocenění pro nejlepší film i režii. Na kontě má úspěšné filmy jako Pelíšky, Pupendo, Musíme si pomáhat nebo Kráska v nesnázích. Jeho loňský snímek Učitelka sklidil větší úspěch v zahraničí, kde letos vstoupil do americké, kanadské, argentinské, estonské a italské distribuce, než v tuzemsku. Poslední Hřebejkův velký filmový projekt, třídílná rodinná komedie Zahradnictví, která časově předchází snímku Pelíšky, se setkal s nepřízní filmové kritiky i menším zájmem u diváků.

Rédl

režie: Jan Hřebejk // scénář: Miro Šifra // kamera: Martin Šácha // výkonná producentka: Ilona Jirásková // kreativní producent: Jan Štern // hrají: Ondřej Sokol, David Novotný, Martin Hofmann, Roman Polák, Petra Hřebíčková a další

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat