Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oscaři v krizi. Murphy vzdal moderování

Kultura

  12:15
WASHINGTON - Urážlivá zmínka o homosexuálech připravila o účast na přípravě oscarové show producenta Bretta Ratnera. Den poté rezignoval také Eddie Murphy, kterého Ratner do pořadu přivedl.

Eddie Murphy měl poprvé moderovat Oscary. Nebude. foto: Reuters

O Murphyho rozhodnutí na webu informovala Akademie filmových věd a umění, která prestižní filmové ocenění uděluje. Ceremoniál se uskuteční příští rok v únoru a americký komik měl být průvodcem večera vůbec poprvé.

Akademie oznámila Murphyho rezignaci den poté, co po vlně kritiky kvůli výrokům o homosexuálech se účasti na této akci vzdal producent Brett Ratner. Ten Murphyho na myšlenku účinkovat v této show zlákal a nyní pracovali na scénáři.

Ratner čelí vlně kritiky za svůj výrok během promítání jeho komedie Mistrovský plán, kterou ve čtvrtek premiérově uvedou i česká kina. Na otázku týkající se zkoušek před natáčením řekl, že "zkoušení je pro teplouše". Za svá slova se později omluvil, u některých hnutí na ochranu práv sexuálních menšin a některých akademiků ale použité výrazy vyvolaly spory.

"Chápu Eddieho pocity ohledně odchodu jeho uměleckého partnera Bretta Ratnera, a přejeme mu vše nejlepší," uvedl prezident akademie Tom Sherak v prohlášení.

Brett je dobrý člověk, ale...

Olej do ohně přililo Ratnerovo pondělní vystoupení v rozhlasovém pořadu kontroverzního baviče Howarda Sterna, kde barvitě popisoval svůj sexuální život.

"Slova mají význam a mají důsledky. Brett je dobrý člověk, ale jeho komentáře byly nepřijatelné," uvedl podle agentury Reuters Sherak v úterním prohlášení.

Moc mluvil. Producent Brett Ratner pohoršil Ameriku a přišel o oscarovou zakázku.

Slavnostní ceremoniál předávání Oscarů se uskuteční 26. února v divadle Kodak Theatre v Los Angeles. Ceny Akademie filmových věd a umění se budou předávat již po čtyřiaosmdesáté. Podle serveru amerického deníku The New York Times odchody obou protagonistů její plány na oscarovou show nabouraly. Za producenta Bretta Ratnera nicméně již Akademie našla náhradu - přípravu ceremoniálu převzal Brian Grazer, který produkoval například film Čistá duše.

Autoři: ,

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...