Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oscarový režisér István Szabó na LFŠ mluvil i o Batmanovi

Kultura

  16:30
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Jednou z největších hvězd letošního 38. ročníku Letní filmové školy v Uherském Hradišti je slavný maďarský režisér, scenárista i příležitostný herec István Szabó.

Oscarový režisér István Szabó foto: ČTK

Čtyřiasedmdesátiletý tvůrce při sobotním slavnostním zakončení festivalu převezme výroční cenu Asociace českých filmových klubů. Po ceremoniálu uvede svůj poslední film, letošní novinku Za zavřenými dveřmi. Režisér je hlavní postavou sekce Fokus, která je letos zaměřena na historii maďarského filmu.

Režisérova šestá dekáda

Držitel Oscara za snímek Mefisto (1981), kde roli herce zmanipulovaného nacistickou mocí ztvárnil Klaus Maria Brandauer, je umělecky činný už šesté desetiletí. V 60. letech minulého století Szabó pomáhal definovat nový maďarský film, ovlivněný západoevropskými vzory. Na přelomu století oslňoval světové publikum velkými koprodukcemi se skvělým hereckým obsazením (Ralph Fiennes, Annette Beningová, Harvey Keitel, Jeremy Irons). Řadu z nich na Slovácku připomíná jeho retrospektiva.

Právě návraty do historie a hledání souvislostí bylo často předmětem zájmu Szabóvých filmů. Vyrovnávání se s minulostí je v Maďarsku podobně jako v Česku stále tématem. "Takovéto snímky vznikají pořád. Není ale na škodu, když se společnost dívá dopředu," řekl Szabó.

Filmy dovedou manipulovat

Okomentoval i aktuální tragédii, kdy při promítání nového filmu o Batmanovi v USA postřílel útočník 12 lidí. Podle režiséra existuje v minulosti řada negativních příkladů, kdy lidé šli za hrdiny filmů. Upozornil třeba na to, že vlivem filmu vstoupilo do německé armády během půl roku 600 tisíc mladých lidí.

"A když v televizi běží film, kde mučí malé děti, na druhý den si to spousta dětí na těch slabších ve škole zkusí. Mládež ráda kopíruje filmové hrdiny. Navíc většina lidí si myslí, že to, co bylo natočeno, se skutečně stalo," doplnil Szabó.

"Jsme teď vzdáleni světlené roky"

Upozornil také na blízkost Česka a Maďarska, a to nejen v kultuře. "Evropská unie vznikla tady u nás, jen se tomu tehdy říkalo Rakousko-Uhersko," řekl s úsměvem režisér. Szabó je znám svým vřelým vztahem k českému filmu, pojí jej například přátelství s režisérem Jiřím Menzelem, s nímž si vzájemně i hráli ve filmech.

"Nejnovější české filmy ale neznám, v našich kinech se stejně jako polské, srbské, ruské či německé filmy nehrají. Jsme od sebe najednou vzdáleni světelné roky," povzdechl si Szabó.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...