Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oscary bude uvádět veterán Billy Crystal

Kultura

  10:00
LOS ANGELES - Osvědčený průvodce oscarových show rychle nahradil Eddieho Murphyho, který tento týden na post moderátora ceremoniálu rezignoval.

Návrat legendy. Takto uváděl Billy Crystal Oscary v roce 2000. foto: Reuters

Bleskově vyřešili pořadatelé nadcházejícího předávání cen Americké filmové akademie problém, který jim způsobilo odstoupení Eddieho Murphyho. Uvádění ceremoniálu se chopí třiašedesátiletý komik Billy Crystal, který se tak v této roli objeví již podeváté.

Crystal Oscary moderoval naposledy v roce 2004. Dosavadní výkony při oscarových show mu přinesly značnou popularitu. "Na show se těším," komentoval nyní své angažmá na Twitteru. "Budu uvádět Oscary, takže se mě ta mladá lékárnice přestane ptát na jméno, když přijdu s receptem." Crystalův návrat ocenil i Robert Iger, šéf společnosti Disney, jejíž televizní stanice ABC bude přenos vysílat: "Je skvělé, že je zpět. Jsem jeho velký fanoušek a mylsím, že i publikum ho miluje."

Problémy se sledovaností

Eddie Murphy měl Oscary moderovat poprvé. Své vystoupení připravoval s producentem Brettem Ratnerem, který však musel tento týden odstoupit poté, co se urážlivě vyjádřil vůči homosexuálům. Po odchodu Ratnera se účasti vzdal i Murphy. Billy Crystal bude na přípravě ceremoniálu pracovat s producentem Brianem Grazerem.

Televizní přenos předávání filmových cen se v posledních letech potýkal s poklesem sledovanosti. I to byl důvod, proč pořadatelé letos sáhli po populárním Eddiem Murphym. Dalším krokem, který by měl Oscary zatraktivnit, je rozšíření možného počtu nominovaných snímků v kategorii Nejlepší film na deset.

Nominace na Oscary budou oznámeny 24. ledna. Předávání cen se pak uskuteční 26. února.

Autoři: