Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oslavy revoluce vzali do svých rukou také američtí dokumentaristé

Kultura

  5:01
PRAHA - Několik malých štábů amerických filmařů natáčelo dnes večer na Národní třídě v Praze dokument o událostech 17. listopadu 1989. Využili průvodu mladých lidí i dalšího dění, aby na autentických místech dokumentovali pád totality.

Oslavy 17. listopadu (2009) foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Jejich záběry budou použity v závěru celovečerního hraného snímku, jehož natáčení zahájí dokumentarista a držitel Oscara Gary Griffin v příštím roce. Současně však pracuje na filmovém dokumentu o tom, jak Češi oslavují dvacet let svobody. "Producenty jsou jeden Američan a tři Češi - vedle mě i můj otec Arnošt Lustig, Karel Kasal a tátův bývalý student z americké univerzity Gary Griffin. Na kontě má dvě stovky snímků a Oscara za dokument," řekl Josef Lustig.

Upozornil, že tento filmař sem už zhruba pětadvacet let jezdí velice rád. V roce 1989 ho sem vyslala americká veřejná televizní stanice, aby tu zachytil týden po sametové revoluci. "Začal se učit česky i slovensky a udělal si tu hodně kamarádů. Ti mu vyprávěli, jaké to tu bylo před 17. listopadem. Na základě toho napsal čtyřsetstránkový román. Šel za mým tátou, aby mu poradil, co s tím, a vyslechl si, že to má zkrátit a napsat scénář k filmu," uvedl Josef Lustig, který prý devětatřicátou verzi přeložil do češtiny.

Demonstrovali, až získali svobodu
Jde o příběh čtyř mladých gymnazistů, vyrůstajících na sklonku totality. Život je usměrňoval a měnil ve vážné lidi. Ačkoliv by byli raději v hospodě či na hokeji, starali se o věci veřejné, demonstrovali, až získali svobodu. "Pozadí tvoří rodina jednoho z nich, která se rozpadá. Zatímco totiž kluk demonstruje, strejček je milicionář," dodal Lustig.

Američané využili více než dvou stovek komparzistů, kteří už odpoledne obsadili prakticky celou budovu Filmové a televizní fakulty na nábřeží. Dostávali dobové oděvní součástky a každý z nich vyfasoval svíčku včetně zapalovače. V další místnosti se mladí muži měnili v ostřílené totalitní "esenbáky" a členy zásahových oddílů. Hned vedle dělaly maskérky z komparzu herce Národního divadla, kteří pak, patřičně nalíčeni a v kostýmech, z balkonu "zlaté kapličky" zdravili davy.

Po mnoha letech blbýho, tupýho a zlýho
Podle Lustiga by měl mít celovečerní film konec takřka pohádkový. "Protože po mnoha letech blbýho, tupýho a zlýho se na tu zemi usmálo to hezké, dobré a krásné. Což je svoboda, ovšem ta sama o sobě není zárukou štěstí, ale jednou z podmínek možného štěstí," dodal Lustig. Na dokumentu se podle něj pracuje celý týden a měl by být uveden v americké veřejné televizi.

Podle mluvčího štábu a jednoho z producentů Karla Kasala spolupracují filmaři se studenty uměleckých škol, vyšla jim vstříc Městská část Prahy 1 i Česká televize. "Mezi představiteli hlavních rolí se v celovečerním snímku objeví Filip Tomsa, Anita Krausová, Pavel Richter a Filip Cíl. Natáčet se bude v češtině, avšak pro filmové plátno bude nadabován do angličtiny. Kostýmy má na starosti Zuzana Mazáčová," řekl Kasal.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Mohlo by vás zajímat