Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Osmý ročník KomiksFESTu přinese výstavy, filmy i divadlo

Kultura

  14:00
PRAHA - Vernisáží výstavy Jiřího Gruse, projekcí dokumentárního filmu nebo uvedením divadelní inscenace o legendárním Pérákovi dnes v Praze začne osmý ročník mezinárodního festivalu KomiksFEST! Potrvá až do neděle 3. listopadu a představí nová jména, komiksy, výstavy, filmy, divadelní představení, workshopy, autogramiády a besedy.

Vizuál letošního ročníku KomiksFESTu. foto: KomiksFEST

Festival dnes v 18:00 zahájí projekce filmu Souhvězdí Jodorowsky věnovaného francouzskému režisérovi a komiksovému scenáristovi Alejandru Jodorowskému. Film se věnuje hlavně jeho snaze uskutečnit svůj velký projekt, adaptaci slavného románu Duna Franka Herberta. Do role císaře hodlal Jodorowsky obsadit malíře Salvadora Dalího, do role barona Harkonnena Orsona Wellese. Projekt však zkrachoval, protože Jodorowsky si neporozuměl s autorem knihy Herbertem.

Z filmu Souhvězdí Jodorowsky (1994, režie Louis Mouchet).

Jodorowsky pak natočil ještě tři filmy, ovšem již jen v undergroundové produkci. Známou se stala jeho sci-fi komiksová série Incal z let 1981 až 1989, která nedávno vyšla také česky. Jodorowsky se ale již v té době víc věnoval duchovním otázkám, rozvinul vlastní filozoficko-spirituální systém, který nazval psychomagie, a který je postaven především na studiu tarotu.

Po projekci bude následovat beseda, na níž film pod taktovkou Tomáše Chluda rozeberou znalci jeho díla Antonín Tesař a Pavel Kořínek.

Z výstav, které program nabízí, jmenujme například Lorenza Mattottiho a jeho temný svět zvaný Oltremai, do kterého můžete vstoupit od 2. do  22. listopadu  v budově Italského kulturního institutu v Praze. V Periferii Cafe v pražském Braníku budou od 30. 10. do 25. 11. vystaveny práce Jiřího Gruse, vůdčí postavy Generace nula českého komiksu. Grus patří k vůbec prvním publikovaným autorům (1999) novodobé tuzemské komiksové scény a jeho zapálení a touha tvořit "bubliny" jsou dodnes těžko překonatelné.

Světy pod povrchem v Meetfactory

V Meetfactory se 1. listopadu otevře přehlídka Světy pod povrchem, která představí díla Nora Sigbjørna Lilleenga, Němce Lukase Jüligera a Čecha Pavla Trnky. Potrvá do 16. 11. Mladý německý tvůrce Lukas Jüliger, který je také autor letošního vizuálu, bude jedním z hostů festivalu. Stylově spadá mezi poetické autory s důrazem na jemnou stylizaci, ornamentálnost a surrealistické světy a zpracování. Lukas se také věnuje tvorbě krátkých filmů.

Jiří Grus: Minutové hry (podle scénáře R. Sedláčka)

Dalším hostem festivalu bude Američan David Zane Mairowitz, který v 60. letech emigroval do Anglie a dnes žije ve Francii. Je autorem divadelních her (např. Flash Gordon and the Angels), spoluzakladatelem undergroundových novin International Times a tvůrcem knihy The Radical Soap Opera: Roots of Failure in the American Left. V roli scénáristy se systematicky věnuje převodům literárních klasik do komiksu, například Dostojevského Zločinu a trestu. Po vydání ve Velké Británii mu nyní vychází Kafkův Zámek s kresbami Jaromíra 99 i česky.

Vyvrcholením festivalu bude celodenní sobotní program 2. listopadu v MeetFactory. Dopoledne bude patřit dětským dílnám, odpoledne, večer a noc pak hlavnímu programu celého festivalu, v jehož rámci budou vyhlášeny výroční ceny Muriel. Předsedou poroty je letos grafický designér Petr Babák.

Další informace o programu najdete na www.komiksfest.cz

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!